• Zber papiera pokračuje

• Zber papiera pokračuje v termíne od 30.5. do 17.6. 2022. Papier je najlepšie doviesť ráno ku železnej búde (za budovou ŠKD), kde ho preberie pán školník, ktorý zároveň zapíše jeho váhu. Po dohode s triednou pani učiteľkou môžete priniesť papier aj v inom čase. Ďakujeme za ochotu a porozumenie.

• Náš kamarát Photon na vyučovaní

• Photon je robotickou hračkou, ktorá sa dokáže zdokonaľovať spoločne s deťmi. Deti sa radi učia, keď spoznávajú nové, keď môžu s niečím experimentovať. Za týmto účelom vznikol aj Photon. Žiaci si môžu svojho Photona naprogramovať vďaka tabletu alebo smartfónu prostredníctvom aplikácie Photon Coding, ktorá využíva rovnaké rozhranie aké má napr. programovací jazyk Scratch od MIT alebo Blockly od Google. Avšak programovací jazyk, ktorý nájdete v mobilnej aplikácii Photon Coding je zjednodušený tak, aby bol vhodný aj pre deti od 6 rokov. Jediným limitom je predstavivosť dieťaťa. Photon má široké spektrum využitia na rôznych vyučovacích predmetoch. Na našej škole je obľúbenou pomôckou, nástrojom na hodnotenie, učíme sa s ním programovať. Či je to informatika, slovenský jazyk alebo prírodoveda, Photona dokážeme využiť na každom predmete. Viac informácií o využívaní digitálnych technológií a fotografií nájdete v projektoch Školský digitálny koordinátor.

• Plavecký výcvik

• Základný plavecký výcvik sa uskutočnil v dňoch od 09.05 – 13.05. 2022 v mestskej plavárni v Tvrdošíne. Absolvovali ho žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka, ktorí získali základné plavecké zručnosti, či ešte viac zdokonalili svoje plavecké umenie. Naši plavci si plaváreň poriadne užili a zabavili sa. V posledný deň si zmerali sily v rýchlostných pretekoch a za svoju snahu a usilovnosť získali odmenu a mokré vysvedčenie.

• Naši „slávici“ rozospievali školu

• V speváckej súťaži Slávik Slovenska sa školského kola zúčastnili žiaci, ktorým spev prirástol k srdcu a majú talent, aby svoje spevácke umenie naďalej zdokonaľovali. V dvoch kategóriách si žiacke publikum vypočulo ľudové pesničky, každú v inom, originálnom prevedení. Víťazom Jánovi Bucovi zo 4.AOlívii Hoľmovej z 2.A srdečne blahoželáme. Gratulácia patrí všetkým účinkujúcim.

• Zelený skutok - môj skutok pre našu Zem

• "Keď veľa mladých ľudí na mnohých malých miestach urobí veľa malých skutkov, môžu zmeniť tvár sveta."

Ku Dňu Zeme bola vyhlásená školská súťaž O naj zelený skutok. Žiaci svoje úsilie ako pomôcť Zemi zdokumentovali a poslali fotografie. Svojou aktívnou činnosťou prispeli k tomu, aby sa miesto pre život stalo krajšie a zelenšie nielen v prostredí školy, ale aj v širšom okolí našej obce. Vybrať z fotiek ten naj skutok bolo veľmi ťažké. Žiaci sa venujú separovanému zberu odpadov a usilujú sa o zlepšenie nášho životného prostredia. Získavajú vedomosti o úspore energií, šetrení vody, aby ich dokázali realizovať v škole i doma. Svoje poznatky prakticky využívajú aj pri rôznych ekoaktivitách, učia sa tolerancii, tvorbe a zodpovednému konaniu voči druhým a k prírode. Sadenie a pestovanie byliniek či zeleniny je sprevádzané každodennou starostlivosťou o zasadenú zeleň. Polievanie je pre žiakov zábavnou aktivitou, Hneď zrána popolievajú trávnik, kvety, vyvýšené záhony, aby nevyschli počas horúcich dní a starajú sa, aby sa všetko zelenalo. Ani pomoc štvornohým kamarátom im nie je ľahostajná. Navštívili útulok, aby pomohli. Hoci sa len na jeden deň stali pomocníkmi, stále sa snažia šíriť osvetu, aby títo štvornohí priatelia neboli opustení, aby si ich niekto osvojil.

Zelený skutok nemusí byť iba zelený. ak je plný pomoci a úsilia zmeniť čokoľvek k lepšiemu, plní svoje poslanie - urobiť svet krajším.