• "DLAŇ DOKORÁN" - výsledok a dobré zvesti

     • Milí naši kamaráti, učitelila, spolubojovníci...:)

       

      To, čo sme spolu vytvorili je niečo úžasné. Vy ste úžasní!!! Na začiatku to bol možno len zaujímavý nápad, no teraz je to čin. Výnimočný, originálny, ľudsky hodnotný, emotívny, inšpiratívny a hlavne - skutočný.  

      Ľudia, ktorí sa pravdepodobne nikdy predtým nevideli, sa dokázali spojiť kvôli DOBRU. Zabojovať, hľadať ho a nájsť. Priatelia - my sme ho SPOLU našli!!! Stále tu je a nechystá sa odísť, nedovolíme mu to:)) Ako mušketieri sme zabojovali, aby sme chránili kráľa. Tú najvyššiu hodnotu a základ fungovania ľudskej podstaty - DOBRO. Pochopili ste, čo znamená TU a TERAZ a napriek pracovnej vyťaženosti ste CHCELI. Vraj nedostatok času neex istuje, existujú iba priority.

      S nesmiernou radosťou na duši dávame všetkým na známosť, že do výzvy "DLAŇ DOKORÁN" sa zapojilo 160 škôl !!!

      Svoju ruku k dielu priložilo približne

      26 900 detí !!!

      Reťaz detských dobrých skutkov meria nádherných 3920 metrov, teda bezmála 

      4 kilometre !!!!!!! 

      Spojila mestá, dediny, kraje, okresy. Na mape Slovenska sme vytvorili pevnú nemennú imaginárnu sieť a ...DOBRO v sieti... 

      Dajte o tom vedieť Vašim žiakom, pretože to oni ho našli v sebe a vy ste ho našli v nich!

      Tak ako my sa navzájom reálne nevidíme, písali ste nám skutočne odvšadiaľ, tak by nebolo  vidieť ani od začiatku po koniec našej krásnej farebnej dúhy. No dô ležité je, že nás spojila. My od dnes vieme, že sme našli spriatelené školy ♥️ a vy viete, že vaše- naše deti sú stále dobré, že to tam niekde stále je. 

      Veľká vďaka, úcta a obdiv patrí všetkým kvalitným pedagógom, ktorí s nami zdieľali túto myšlienku. Toľkokrát nás Vaše správy a fotky dojali k slzám--. Okrem obrázkov a číselných údajov ste nám posielali toľko vďaky a pozitívnej energie. Bolo to citeľné. Pre mňa osobne - neskutočne krásna spätná väzba. Ďakujem za ňu. Vaše dlane zdobili, okná, nástenky, stromy, kríky, chodby,ihriská, telocvične. Tvoril rôzne útvary, srdcia, špirály, vlny, texty... Častokrát  Vás zradilo počasie, hlavne nezbedný vietor si žil svojím životom, no Vy ste to dali! Jedna veľká pravda je, že DOBRO dokáže vidieť a oceniť len dobrý človek. No šíriť ho či podnecovať k nemu iných, v našom prípade deti- našu budúcnosť, to dokážu len výnimoční. Ostaňte výnimoční! Máme náročné, no krásne povolanie. Môžme veľa zmeniť, napraviť, usmerniť. Nikdy na to nezabudnime. A ako vidíte - ide to! Každá jedna dlaň bola dôležitá. Nie dĺžka, akú ste dosiahli, ale zámer, cieľ a myšlienka. Budeme sa uchádzať o Detský čin roka v kategórii Dobrý nápad,  no vy všetci ste na palube s nami. Ba čo viac, myslím, že svojou obrovskou silou ste nám pomohli zdvihnúť kotvy niesť kilometre ďaleko.

      Svojim deťom vždy vravím, nie je dôležité kým budeš - opravár, predavač, učiteľ, lekár, autobusár.... Pokiaľ nebudeš dobrý človek, nebudeš dobrý nikto. 

      ĎAKUJEME!!!!!!!! 

      Našu ambíciu, zapísať reťaz dobrých skutkov do knihy rekordov stále máme, ba možno aj rozšíriť ju o kúsok ďalej.  Svoje dlane preto naozaj nevyhadzujte. Všetko si premyslíme a dáme Vám vedieť.

       Teraz si však chceme dopriať zaslúžené voľno. Všetci po ňom veľmi túžime. Prajeme všetkým tie najkrajšie prázdniny, pokoj na duši, úsmev na tvári,veľa telesného i duševného odpočinku , a nemiznúci optimistický pohľad na svet. 

      Pretože - DOBRO je! ;))

      S vďakou, úctou a prianím všetkého dobrého 

      Mgr. Katarína Kmeťová ( koordinátor výzvy) a kolektív žiakov a učiteľov ZŠ s MŠ Trakovice

     • Zober loptu nie drogy

     • Krásna akcia s názvom "Zober loptu, nie drogy" je už tradičnou, každoročnou súčasťou posledných dní strávených v škole. Žiaci si po ročníkoch medzi sebou zasúťažili v obľúbenej vybíjanej. A nechýbal ani turnaj medzi pani učiteľkami a najstaršími žiakmi školy.

     • Zlaňovanie

     • Dňa 27.6. si štvrtáci užili triedny výlet do lanového centra v Ústí nad Priehradou. Najpodstatnejšia časť výletu nerobila nikomu problém. Dievčatá aj chlapci odvážne zlaňovali zložité prekážky vo výške. Zabavili sa na blízkych ihriskách- spolu si zahrali futbal, v bumberballs súperili o to, kto je silnejší alebo rýchlejší. Tí žiaci, ktorí ešte vládali, využili čas posilňovaním vo fit zóne. Po náročnom dni plnom zaujímavých aktivít sa trochu schladili sladkou chladenou odmenou a vychutnali si zmrzlinu rôzneho druhu. Ďakujeme rodičom a sponzorom za podporu.

     • Navždy sa zachová v pamäti 4.A

     • ​​​​​​Nie každému sa pošťastí spať v škole 2x do roka, no našim štvrtákom sa to podarilo vďaka pani riaditeľke, ktorá povedala „áno“ a nezabudnuteľné zážitky sa mohli začať diať. Na deň 10.6. žiaci len tak nezabudnú, pretože sa im podarilo nájsť skrytý poklad. Množstvo hier, súťaží a prekvapení ich natoľko unavilo, že po filme všetci pekne zaspali.

      Dňa 24.6. sa naši štvrtáci oficiálne rozlúčili so školou. Užili si krásny a nezabudnuteľný večer. Úprimné slová vďaky pani učiteľkám a pani riaditeľke predniesla Ella Kurtulíková. Triedna pani učiteľka zhrnula 4 školské roky do spomienkovej básne. Štvrtákom sa prihovorila aj pani riaditeľka a pani učiteľka Rajnohová, ktoré im priali do ďalších rokov len to naj. Ani jedno oko neostalo suché. Nasledovalo krájanie torty, vedomostné otázky z rôznych predmetov, zazneli špeciálne básne o každom jednom žiakovi a pani riaditeľka odkryla školské tablo, ktoré bude navždy visieť na chodbe našej školy. Potom sa všetci presunuli vonku, kde si pripili nealko šampanským, triedna pani učiteľka rozbila džbán, aby si každý mohol zobrať črepinku pre šťastie. Školská záhrada bola plná smiechu, radosti a zábavy, žiaci si vytvorili ”bránu spomienok”. Večer, keď sa zotmelo, žiaci predviedli módnu show a pozreli si rozprávku. Aj o brušká bolo postarané- skvele napečené a prichystané dobroty a samozrejme… nesmela chýbať pizza! Bolo nám super! Ďakujeme za 4 krásne roky v tejto škole, za nezmazateľné chvíle.

     • Dosiahli sme pekný úspech, tentokrát v literárnej súťaži

     • Žiaci 3.A triedy sa zapojili do okresnej literárnej súťaže Detský literárny Majáčik. Táto súťaž prebieha už 12. rokov. Zo všetkých zaslaných prác získali naši žiaci veľmi pekné umiestnenie. V 1. kategórií 1.-4. – poézia, získali prvé miesto Ema Stašaková s básňou Pani jar, pani jeseň a 1. miesto v tejto kategórií získal aj Michal Čiernik s básňou Užívam si leto. Básne porotu natoľko zaujali, že prvenstvo nevedeli rozhodnúť a udelili ho rovnako obidvom žiakom. S prózou sa na krásnom 2. mieste umiestnil Damián Mikolajčík s rozprávaním V lete. Teší nás, že práce žiakov našej školy boli vysoko ohodnotené. Gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu. Nádejným spisovateľom prajeme veľa ďalších tvorivých úspechov v novom školskom roku.

     • V knižnici nikdy nie je nuda...

     • O pravdivosti tohto výroku sa žiaci presvedčia vždy, keď vstúpia do sveta poézie a prózy v našej školskej knižnici. Rady si pri nich oddýchnu. Knihy otvárajú bránu do sveta múdrosti, rozširujú obzory, formujú osobnostnú stránku. V škole mesačne realizujeme školskú čajovňu. Snažíme sa žiakov motivovať k tomu, aby knihy brali do rúk pravidelne a naučili sa čítať s porozumením.

      Počas celého školského roka sme v knižnici pre žiakov zrealizovali množstvo zaujímavých aktivít - knihy nielen čítali, ale hľadali v nich a nachádzali potrebné informácie, dozvedeli sa nové, zaujímavé poznatky.

      Toto sú niektoré z nich:

      • Medzinárodný deň školských knižníc

      • Medzinárodný deň materinského jazyka

      • Svetový deň poézie

      • Jeseň/Zima/Les ukrytý v knihách

      • Beseda o darovaných knihách

      • Uhádneš, či neuhádneš?

      • Bábkové divadielko

      • V ríši bájok s Ezopom

      • Čitateľský maratón- „Čítajme si“...

      Veríme, že sa naši žiaci sa naďalej budú riadiť slovami amerického spisovateľa Dr. Seussa: „Čím viac čítate, tým viac sa naučíte. Čím viac sa naučíte, tým viac miest objavíte.“

     • Koncoročný výlet

     • Deň, na ktorý sa žiaci a predškoláci veľmi tešili, pripadol na štvrtok, 23.6. Tento školský rok si konečne mohli užiť krásny výlet a to v kontaktnej ZOO v Liptovskom Mikuláši. Zvieratká - zajačiky, papagáje, motýlia záhrada či atrakcie boli skutočne veľkým lákadlom. Celou ZOO všetkých sprevádzala animátorka. Naši výletníci sa previezli rozprávkovým vláčikom, užili si loďky, vodnú šmýkačku i kolotoč. Zažili veľa zábavy.  Pri kontakte s levmi a tigrami niektorým možno stuhla aj krv v žilách. Spokojné a usmiate tváričky boli jasnou odpoveďou na otázku : „Ako sa Vám páčil tohtoročný výlet?“

     • Zber železného šrotu

     • Milí rodičia,

      v piatok, 24.06.2022, sa uskutoční zber železa v obci. Žiaci budú zbierať železo od 8:30 hod do 11:00. Prosíme všetkých, ktorí sa chcú k žiakom pripojiť, aby nechali železo pred svojou bránou. Železo môžete priniesť aj pred školu do 12.00. Veľmi pekne ďakujeme.

     • Matematický klokan

     • Najväčšia matematická súťaž na Slovensku, ktorú organizuje nezisková organizácia Talentída prebehla aj tento školský rok. Celkovo sa do nej zapojilo 62 544 žiakov z celého Slovenska. Srdečne blahoželáme Dávidovi Hrkeľovi z 1. A a Yevheniii Fedorchuk z 2.A , ktorí sa stali úspešnými riešiteľmi. Ostatní žiaci získali účastnícky diplom a cenu. Tešíme sa.

     • „My sme super deti, výhra k nám už letí....“

     • V marci sa naša škola prihlásila do súťaže Kaufland - Záhradka do triedy. Každá trieda dostala poštou balíček s rôznymi semiačkami. Úlohou žiakov bolo semiačka zasadiť a správnou starostlivosťou z nich vypestovať rastlinky. Keď sa objavili zelené lístočky, presadili ich do vyvýšených záhonov v zážitkovej záhrade. Rastlinke, ktorej sa najviac darilo, dali meno Šampiónka. V 2.A triede sa ňou stala paradajka menom RAJČIATKO. Do spoločnosti Kaufland, ktorá je vyhlasovateľom tejto celoslovenskej súťaže, zaslali šikovní druháci list s fotkami a nakreslenou rastlinkou v programe TUXPAINT. Z veľkého počtu zúčastnených škôl uspeli a pre školu vyhrali skleník. Ten sa stane súčasťou zážitkovej záhrady. Žiakom z 2.A ďakujeme za skvelú reprezentáciu a super výhru, z ktorej sa veľmi tešíme

     • Deň otcov

     • „Dve rúčky deťom stvoril Boh: pre ocka jednu ,druhú mame.“ (Milan Rúfus)

      V máji sme ďakovali mamkám, tretiu júnovú sobotu sme oslávili Deň otcov. Ockovia sa aspoň na chvíľu vrátili do svojich detských čias a zažili svet očami svojich ratolestí. Pri spoločných hrách, súťažiach, aktivitách či štafetovom behu spolu strávili dopoludnie plné zábavy. K tomu nádherné počasie, výborný guláš od super kuchára, pána Karola Pjenteka a nezabudnuteľné, spoločne strávené chvíle. Tie určite ostanú v pamäti ešte dlho a vyčaria úsmev na tvári ako milé charakteristiky ockov zo žiackych zápisníčkov:

      „Ocko je silný,  lebo ma nosí na rukách.
      Ocko je môj hrdina, lebo ma ochráni pred všetkým, aj pred osou.
      Ocko ja najlepší,  lebo mi všetko dovolí, môžem vojsť dnu aj v zablatených čižmách.
      Ocko ja veľký kamoš,  vie hrať futbal aj s barlami.
      Ocko sa rád smeje  a vždy ma rozosmeje, je  môj šaško  šaškový.
      Najradšej mám ocka, keď  varí,  zje za mňa všetko.
      Ocko vie tancovať aj ako baletka.
      Chcem byť ako môj ocko, on ma ľúbi a mamku nosí na rukách.
      Ocko, tatík, tatinko, ty si naše zlatinko.“

     • Dlane dokorán

     • Reagovali sme na výzvu Základnej školy s materskou školou Trakovice: „Obkresli svoju ruku , napíš do nej svoj dobrý skutok a podeľ sa s ním s nami.“ Cieľom výzvy bolo nájsť v sebe to dobré. Reťaz dobrých skutkov žiakov našej školy merala 8,4 m.

     • Divadelné predstavenie

     • V stredu 15.6. sa žiaci a deti z materskej školy zúčastnili predstavenia Zlaté kuriatko, ktoré im odohral divadelný súbor z Prešova. Rozprávka o líške a vlkovi bola pútavá a veselá. Predstavenie sa všetkým páčilo. Celým kultúrnym domom sa ozýval smiech a silný potlesk.

     • Oznam

     • Vážení rodičia,

      v poslednom týždni školského vyučovania, t j. od 27.06. do 30.06., nebude v činnosti ŠKD z prevádzkových dôvodov. Po vyučovaní odchádzajú žiaci na obed, ktorý budú mať zabezpečený. Dňa 30. 06. (odovzdávanie vysvedčení) bude z prevádzkových dôvodov prerušená prevádzka školskej jedálne, žiakom nebude poskytnutý obed. V tento deň končí vyučovanie po slávnostnom odovzdávaní vysvedčení o 10:30 hod.

     • Ďakovný list

     • Slovenské národné stredisko pre ľudské práva udelilo našej škole „Ďakovný list“  za účasť v 10. ročníku súťaže „Moje ľudské práva“. Zhodnotili, že výtvarné práce žiakov a žiačok našej školy prispeli k vysokej umeleckej aj ľudskoprávnej úrovni tejto súťaže.

      Stredisko súčasne poďakovalo pedagogickému kolektívu našej školy za odbornú pomoc žiakom a žiačkam  pri tvorbe výtvarných prác. Vyslovili presvedčenie, že aj takéto aktivity patria do výchovno-vzdelávacieho procesu a umožňujú žiakom  hlbší osobnostný a vedomostný rozvoj.

     • Edukačný robot mTiny   

     • Edukačný robot mTinyje určený pre deti už od 4 rokov. Je ideálnym nástrojom na prvé oboznámenie sa dieťaťa s programovaním detských robotov, bez nutnosti použitia mobilného zariadenia alebo PC. Táto hračka svojou interakciou s dieťaťom motivuje k rozvoju predstavivosti, logického myslenia, zrakového a sluchového vnímania, znalostí matematiky a angličtiny. 

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou
   • +421 43 552 24 75
   • Vavrečka 204 029 01 Vavrečka Slovakia
   • Mgr. Dana Serdelová zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 969 118
   • Mgr. Beáta Rentková ms@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 738 110
   • Ing. Iveta Gloneková ekonom@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 246 305
   • Bc. Janka Huráková jedalen@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 548 149
   • 37903098
   • 2021732625
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje