• Deň Zeme

     • Najkrajšia planéta v celom vesmíre ja naša Zem,

      chrániť ju stále chcem, budem, najlepšie ako len viem.“

       

      Dňa 22.apríla si celý svet pripomína dôležitosť ochrany našej planéty a bije na poplach pri záchrane jej najcitlivejších oblastí. Našu závislosť od cenných darov, ktoré nám Zem dáva si však musíme pripomínať neustále i počas zvyšných 364 dní. Prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné. Tohtoročným mottom Dňa Zeme je “Investujte do našej planéty.“ O deň skôr, v piatok 21.4.2023, priložili k tomuto posolstvu a investícii, ktorá sa určite vyplatí, pomocné ruky aj naši žiaci. Skrášlili školský areál i okolie obce. Počas celého týždňa prebiehali enviroaktivity: čistenie okolia, meranie ekostopy, vyrábanie kvetinových bômb, mapovanie kompostérov v obci, zber byliniek, natieranie drevených kvetináčov. Tradíciu zasadenia nového života ako symbolu nádeje ku krajšej planéte, neprerušili žiaci štvrtého ročníka. V Aleji osobnosti školy vďaka nim pribudol nový strom. Za osobnosť obce si vybrali nového pána starostu, Ing. Karola Pjenteka, ktorý im prisľúbil svoju účasť. Morušu bielu zasadili spoločne za jeho asistencie i pomoci všetkých spolužiakov. Štvrtáci symbolicky opäť odovzdali žezlo mladším kamarátom, tretiakom. Túto milú tradíciu sprevádzali ľudovými piesňami za sprievodu heligónky Romana Kovaľa. Počasie sa vydarilo a na dobré skutky všetkých sa usmialo i slniečko.

     • Športom k zdraviu

     • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenský futbalový zväz a spoločnosť McDonald's každoročne vyhlasujú futbalovú súťaž pre žiakov a žiačky základných škôl. Tento rok sa konal už 24. ročník McDonald's Cupu. Tímovosť, stovky odohratých zápasov, tisícky malých futbalistov a futbalistiek, radosť z hry a pohybu a zážitky na celý život. Aj o tom je futbalový turnaj tejto súťaže. 14.4. si naši žiaci a žiačky zahrali zápasy so súpermi zo škôl z Námestova. Hoci sa im nepodarilo vyhrať, tešili sa aj z toho, že mali „výlet“ a získali nové skúsenosti.

      Dňa 20.4. sme v škole zorganizovali súťaž O POHÁR RIADITEĽKY ŠKOLY v rámci projektu „...ideme hrať ping – poooooong...“ a pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa stolného tenisu pre všetkých – WTTD for all, ktorý sa od tohto roku bude každoročne oslavovať 23. apríla. Víťazi tejto obľúbenej školskej súťaže boli odmenení medailou: za 1. ročník- 1. miesto Patrik Drabek, 2. miesto Magdaléna Ratičáková, 3. miesto Martin Hrkeľ, u druhákov- 1. miesto Ján Znak, 2. miesto Jaroslav Papaj, 3. miesto Nela Beľáková, v 3.A- 1. miesto Šimon Ferenčík, 2. miesto Marko Kuráň a 3. miesto Rebeka Farbáková, v 4.A- 1. miesto Damián Mikolajčík, 2. miesto Richard Rentka, 3. miesto Karolína Pjentková. Najlepším hráčom školy v tejto súťaži sa stal Viktor Chajdiak, ktorý získal spomínaný víťazný pohár.

      Tešíme sa, že žiaci prejavujú čoraz väčší záujem o šport, ktorý blahodárne pôsobí na fyzické i psychické zdravie.

     • Divadlo pre MŠ - Škriatok Emil

     • Dňa 5.apríla sa žiaci 4.A triedy vybrali na návštevu k svojim kamarátom škôlkarom. Pripravili si pre nich poučné divadielko „Škriatok Emil“. Hravou formou deťom z materskej školy ukázali, ako by sme sa mali k sebe navzájom správať, že byť k sebe milí a priateľskí nie je až také ťažké. Prajeme Vám, aby ste nikdy neboli namyslenými bodliakmi ani pyšnými sedmokráskami, buďte vždy skromnými púpavami a bude vás milovať celý svet, tak ako to bolo v tomto príbehu.

     • Vesmír očami detí 2023

     • V 38. ročníku obľúbenej výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“, ktorej hlavným organizátorom je Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín sme boli opäť úspešní. Odborná porota udelila našim žiakom Andrejovi Krivdovi z 3.A a Viktorovi Chajdiakovi z 4.A špeciálnu cenu poroty, v kategórii základné školy, II. veková kategória, žiaci 1.-4. ročník. Výtvarné diela hodnotili členovia odbornej poroty Mgr. Art. Anna Farbaková, Mgr. Zuzana Salus a Janka Tarabová. Vernisáž diel bude 28.4.2023 (piatok) o 16:00 h. v Dome kultúry v Námestove. Gratulujeme!

     • Kráľovstvo budúcich prvákov

     • V dňoch 13. a 14. apríla sa uskutočnil rozprávkový zápis pre budúcich prváčikov. Privítala ich Elsa a Anna zo známej rozprávky Ľadové kráľovstvo, na ktoré sa počas týchto dvoch dní premenila 3.A trieda. Predškoláci vkročili do kráľovstva ľadových úloh naozaj smelo. Všetkým ukázali svoje super zručnosti. Pripravený pracovný list zvládli bez problémov. Za preukázanú odvahu pri pasovaní sa s pripravenými úlohami si každý zo zápisu okrem dobrej nálady, odniesol aj milé darčeky. Tie im budú pripomínať tento prvý veľký krok v ich živote. Už teraz sa tešíme na 33 prváčikov. Držíme im palce, aby ďalšie kroky v prváckej triede zvládli rovnako veselo a úspešne ako tie na zápise. Dúfame, že si z prvej slávnostnej udalosti, akou zápis neodmysliteľne je, zapamätali len tie najkrajšie zážitky, na ktoré budú dlho spomínať. Tie opäť zažijú ako ozajstní prváci v septembri.

     • 22. apríl - DEŇ ZEME 2023

     • Zem je naším domovom, zdrojom potravy, čistej vody, vzduchu na dýchanie, energie, všetkého, čo potrebujeme k nášmu životu. Prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné a nie všetko je obnoviteľné. Ak to raz zničíme... Je veľmi dôležité sa zaujímať o jej stav, chrániť ju, zapájať sa do procesov, ktoré pomáhajú znížiť našu uhlíkovú stopu.

      Pridajte sa k nám a oslávte Deň Zeme spolu s nami !

      Ako si uctiť Deň Zeme?

      Pozývame Vás stráviť Envirotýždeň  s nasledovnými aktivitami:

      • Ekostopa - zmeraj si svoju, našu, vašu uhlíkovú stopu.

      • Privítaj včielky samotárky na našom dvore - projekt Edubee.

      • Kompostuj s nami! Aktivity v obci zamerané na propagáciu kompostovania.

      • Vyčisti miesto kde žiješ - upratovanie znečistených lokalít.

      • Vysaď strom! Tradícia sadenia stromu v školskej Aleji osobností financovaná z výťažku zo zberu papiera.

      • Darček pre planétu Zem - školská fotosúťaž.

     • Deň otvorených dverí

     • Posledný deň pred sviatkami Veľkej noci sme otvorili dvere našej školy dokorán. S radosťou sme privítali nielen budúcich prváčikov a ich rodičov, ale aj všetkých ostatných, ktorí sa chceli prejsť chodbami našej školy. Na príprave tohto dňa sa podieľali všetci. Tak ako pani učiteľky i všetci žiaci priložili ruku k dielu. Členovia Digitálneho kolégia vytvorili informačné letáky a pomohli pani učiteľke pri príprave filmu o Zelenej škole. Tento deň bol spojený aj s prezentáciou práce žiakov v Zelenej škole. Kreatívne diela, didaktické pomôcky, výrobky z odpadového materiálu, informačné letáky či enviro – štandardy. Všetko bolo k nahliadnutiu. Workshop zas ukázal deťom, ako využiť odpadový materiál na výrobu krásnej postavičky. Ako bonus si žiaci Kolégia Zelenej školy pripravili pre svojich spolužiakoch krásnu prezentáciu s edukatívnym setom Včielka Nelka.

     • Marec - mesiac kníh

     • Knihy sú nevyčerpateľnou studňou príbehov, zaujímavostí a nápadov. Kto číta, prežíva príbehy ukryté v knihách. Presvedčili sa o tom aj naši žiaci, ktorých počas marca čakalo veľmi veľa aktivít, spoločných i triednych. Mesiac plný čítania odštartovala obľúbená knižná súťaž KNIŽNÍ Detektívi, ktorá sa u nás koná každoročne. Počas celého mesiaca žiaci zisťovali odpovede na otázky týkajúce sa kníh, autorov či ilustrátorov. Navštívili obecnú knižnicu, kde na nich čakali dobrodružné úlohy. Aj pani učiteľky sprestrili žiakom hodiny čítania originálnymi nápadmi. Celý mesiac aktívneho čítania ukončila Noc s Andersenom spojená so spaním v škole.

     • Zažilli sme čarovnú Noc s Andersenom

     • V posledný marcový deň sa domček v našej zážitkovej záhrade opäť rozsvietil. Slávnostne sme zažali svetielka na počesť rozprávkového velikána H. Ch. Andersena, ktoré zároveň symbolizovali spoločné večerné čítanie celej školskej rodiny. Počas Noci s Andersenom strávili žiaci nezabudnuteľnú noc v škole plnú čítania, zábavy a súťaží. Dobrodružstvá z aktivít pri plnení rôznych úloh pri netradičnom pobyte v škole pomôžu žiakom nadobudnúť pozitívny vzťah k čítaniu. Každá trieda ukrývala iné tajomstvo známych slovenských autorov, ale aj ilustrátorov. Noc a „prespávačka“ v škole mala tiež svoje čaro a získala si srdiečka svojich žiackych priaznivcov. Veríme, že ostane v pamäti všetkých veľmi dlho. Nezabudnúť pomôžu aj fotky, ktoré vznikli pri originálnej fotostene. Žiaci si ich spolu so zážitkami odniesli domov. Čokoládové muffiny od pani kuchárok zdobené od výnimočných cukrárok – pani učiteliek, sa stali sladkou odmenou a bodkou za týmto krásnym a obľúbeným podujatím.

      Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie zamerané podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena
      (2. 4. 1805 – 4. 8. 1875). Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy. Podujatie po prvýkrát zorganizovali knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková
      v Uherskom Hradišti v roku 2000, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 20 rokov sa
      z pôvodne komorného podujatia stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku a Taliansku.

   • Kontakty

    • Základná škola s materskou školou
    • +421 43 552 24 75
    • Vavrečka 204 029 01 Vavrečka Slovakia
    • Mgr. Dana Serdelová zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 969 118
    • Mgr. Beáta Rentková ms@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 738 110
    • Ing. Iveta Gloneková ekonom@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 246 305
    • Bc. Janka Huráková jedalen@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 548 149
    • 37903098
    • 2021732625
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje