• Podarilo sa. Sme naďalej Zelená škola

     • Dňa 28.06.2023 sme dostali vyjadrenie hodnotiacej komisie, že titul Zelená škola nám právom patrí. Náročný program, ktorý bol splnený, dennodenné aktivity, akcie, vzájomná spolupráca, výrobky, pomoc prírode, okoliu...Na to všetko sme vynaložili nemalé úsilie. Odmenou je obhájený titul, ktorý nám bol opäť priznaný do roku 2025. Zelená vlajka veje nad hlavným vchodom úplne zaslúžene. Stálo to za to. Aj Zelené trhy, ktoré sa uskutočnili dňa 29. 06. sú dôkazom, že všetko to krásne, vzácne a jednoduché zároveň, čo nás obklopuje, je samotná príroda. Z jej pokladov vyrobili žiaci spolu s pani učiteľkami i v spolupráci s rodičmi prírodné výtvory plné obdivu. Ďakujeme všetkým, ktorí nás v tejto zelenej misii podporujete. Spolu s nami prispievate k tomu, aby sme pomohli životnému prostrediu. Každý deň plný aktivít je jedným z 365. Každá aktivita je zlepšením seba samého a svojho blízkeho okolia.

      ĎAKUJEME, že ste súčasťou nášho zeleného sveta.

     • Zelené trhy

     • Veľmi sa tešíme, že sa nám aj tento rok podarilo obhájiť titul Zelenej školy. V jej duchu sa nesie veľmi veľká časť vyučovania a budovanie praktických zručností žiakov. Odštartovali sme úžasný prvý ročník Zelených trhov, na ktorých žiaci ukázali, akí sú neskutočne nápadití, zruční a šikovní aj v oblasti finančnej gramotnosti. Počas hodín v škole, krúžkov ale aj v čase po vyučovaní a v ŠKD sa venovali výrobe rôznych nádherných výrobkov, spracovali dary prírody z našej záhrady a okolia. A tak pripravili neskutočne veľa výrobkov ako čajíky, mydielka, džemy, sirupy, medík, balzamy na pery, včeloobaly, koláčiky....a veľa veľa ďalšieho. O pohostenie sa postarali naše šikovné maminky, ktoré ochotne upiekli chlebík, pani kuchárky zas zdravý jablkový perník. Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí priložili ruku k tomuto vydarenému dielu a aj tým, ktorí si naši čas a prišli podporiť našich žiakov. Centrom pozornosti a zároveň atraktívnou súčasťou trhov sa stal drevený stánok, ktorý škole venoval pán Karol Pepucha. Veľmi pekne ďakujeme. 

     • Domáci miláčikovia

     • Obľúbená aktivita – deň, kedy si môžu naši žiaci do školy priniesť svojho domáceho miláčika. Zážitková záhrada ožila rôznymi zvukmi. Na jednom mieste sa streli psíky, mačky, zajace, papagáje, morča, škrečok a dokonca aj exotickejšie typy ako korytnačky, gekony a jašteričky. A symbolicky sme zo záhrady vypustili holúbka.

     • Beseda s osobnosťou obce

     • V školskom roku 2022/2023 sme v našej škole zaviedli ďalšiu milú tradíciu – spoločné stretnutia a besedy s významnými osobnosťami obce, ktoré ju reprezentujú naozaj výnimočným spôsobom. Skromní ľudia, o ktorých spoluobčania často ani nevedia, sa vďaka svojej usilovnej práci, odvahe, trpezlivosti a silnému zanieteniu stali úspešnými. Sme nesmierne radi, že tentokrát prijal naše pozvanie športovec pán Miroslav Stašák, ktorý našu vlasť reprezentoval aj na zimných paralympijských hrách 2022 v Pekingu. Napriek svojmu hendikepu sa nevzdal, začal sa venovať športu a dnes ja z neho úspešný parahokejista. Venuje sa parahokeju a zároveň pomáha ľuďom, ktorých postihol podobný osud, keď ich zranenie pripravilo o plnohodnotný život. Pútavým rozprávaním sa podelil o svoje úspechy, prezradil a upresnil žiakom svoju prácu, miesta, ktoré vďaka hokeju navštívil. Porozprával o svojich zážitkoch, ukázal špeciálnu výstroj, hokejku, pripravil si video so spoluhráčmi zo šatní, turnajov. Milý a usmievavý pán Miroslav, vzorný ocko, upútal žiakov svojou skromnosťou, húževnatosťou a stal sa silným príkladom a vzorom, že nikdy sa netreba vzdávať. Ak niečo naozaj chceme, dosiahneme to len vďaka silnej vôli, vynaloženému úsiliu a chuti pokračovať v začatom, potom to už ide samo. Našu školu bude zdobiť originálny hokejový dres, ktorý nám pán Stašák daroval. ĎAKUJEME!

     • Vydarený koncoročný výlet

     • Odmena za celoročnú prácu v škole nechýbala ani tento rok. V pondelok, 26.6. , škola o ôsmej hodine ráno osirela. Vyprevadila žiakov na koncoročný výlet, na ktorý sa veľmi tešili. Veď plaviť sa po rieke na pltiach nezažijú každý deň. Autobus žiakov odviezol do Hornej Lehoty, odkiaľ sa akoby všetci vrátili v čase. Vyskúšali si, ako sa v minulosti ľudia prepravovali. Pokojnou, ale miestami adrenalínovou, jazdou sa na pltiach plavili po rieke Orava až do Oravského Podzámku. Žiaci tak mali možnosť prezrieť si hrad z inej perspektívy a vypočuť si náučný i zábavný výklad pltníkov. V ľudových tradíciách sa pokračovalo aj v prehliadke rezbárskych diel v Babíne. Nezabudnuteľné zážitky, spoločne prežité chvíle a krásne počasie nabilo všetkých výletníkov správnou energiou ,ktorú môžu všetci naplno využiť počas letných prázdnin. Sú už za dverami. Do budúceho "výletovania" ! 

     • Zber železa

     • V tomto školskom roku žiaci vyčistili obec od nepotrebného a starého železa. Posledný školský týždeň si obliekli rukavice, vytiahli z garáže svoje karičky či fúriky a pustili sa do práce. Musíme uznať, že sa s pani učiteľkami poriadne zapotili. Oceňujeme ich húževnatosť, silu a odhodlanie pre dobrú vec. Veľké ĎAKUJEM patrí aj skvelým rodičom, ktorí nám venovali čas a pomohli, pani Gabriela Brčáková, Mikolajčíková, Drabeková, pán Košťál, Jančiga a všetci, ktorí akýmkoľvek spôsobom priložili svoju pomocnú ruku, je Vás veľa. Spoločne sme vyzbierali úžasných 2200 kg, za ktoré škola získala peňažnú odmenu. Finančné prostriedky budú použité pre našich žiakov na darčeky, knihy, odmeny...

      Ďakujeme Vám!

     • Rozlúčkový večierok

     • Posledné hodiny v triede našej milej školy, preto lúčenie tak trochu bolí.

      Posledné zvonenie, posledný triednej hlas...

      Žiaci zo 4.A sa rozlúčili so školou v piatok 23.6. na spoločnom večierku. Užili si krásny večer plný rozprávania, spomienok, hier a diskotéky. Úprimné slová vďaky v príhovore predniesla Emka Stašáková. Celá trieda sa poďakovala pani učiteľkám a pani riaditeľke v básni. Žiakom sa prihovorila pani riaditeľka, pani učiteľky Veľká, Rajnohová a Kureková. Nie každá trieda si môže povedať: „mali sme tri triedne pani učiteľky“, každá z nich odovzdala žiakom kus seba, svoj čas a snažili sa im byť druhými mamami. Žiaci si pripravil o svojom spolužiakovi krátku básničku, vďaka ktorej si aj po rokoch na seba spomenú. Všetci spoločne si pripili detským šampanským a aj o prázdne bruška bolo postarané bohatým občerstvením. Ďakujeme rodičom Mirke Pjentkovej a Márii Pjentkovej za vynikajúci candy bar, burgre, koláčiky a Anne Stašákovej za chutné korbáčiky.

      Ďakujeme za nezabudnuteľné štyri roky!

     • Štvrtákom bolo Mega Super

     • Na piatok, 9.6., žiaci štvrtej triedy tak rýchlo nezabudnú. Celá trieda bola na krásnom animovanom filme „MEGA SUPER“ v kine v Námestove. Po premietnutí nemohla chýbať pizza a kofola. Spolu s triednou pani učiteľkou M. Kurekovou strávili krásne popoludnie plné zážitkov.

     • Environmentálna tvorivá súťaž - Tvorba z odpadu

     • To, že sme Zelená škola potvrdzujeme aj v súťažiach s environmentálnou tematikou. V 3. ročníku tvorivej súťaže Tvorba z odpadu, ktorú vyhlásilo OZ Centráčik - pracujúce pri CVČ Maják Námestovo, dosiahli naši žiaci skvelé výsledky. Dá sa povedať, že sme vďaka ich krásne vytvoreným dielam ovládli celú výsledkovú listinu. V konkurencii škôl z okresu Námestovo sme získali viacero krásnych umiestnení. Naši žiaci spolu s pani učiteľkami aj takýmto spôsobom potvrdzujú, že titul Zelenej školy nám právom patrí. Snáď ho aj vďaka týmto úspechom obhájime. Srdečne blahoželáme.

      Kategória ZŠ – jednotlivci  Jednotlivci 6 – 8 rokov

       2. miesto Liliana Tekeľová, 1.A

       

      Kategória ZŠ – jednotlivci - Jednotlivci 9 – 12 rokov

      1. miesto Tamara Bronerská, 3.A

      2. miesto Ján Feranec, 3.A

      Kategória ZŠ – skupina - Skupiny 6 – 8 rokov

      1. miesto Karolína Krivdová, Kristína Teťáková, 1.A

      2. miesto Natália Ďuranová, Karolína Bronerská, 1.A

      Kategória ZŠ – skupina - Skupiny 9 – 12 rokov

      1. miesto Michal Matys, Ján Feranec, 3.A

       

      Výsledky potvrdila porota dňa 14.06.2023 v zložení:

      Mgr Alena Durčáková – výtvarníčka SZUŠ Fernezová v Námestove

      Mgr. Janka Peštová Sýkorová – výtvarníčka ZUŠ Ignáca Kolčáka v Námestove

      Mgr. Andrea Lubasová – riaditeľka CVČ Maják v Námestove

     • Čítajme s porozumením

     • V júni sme zrealizovali každoročnú súťaž ČÍTAJME S POROZUMENÍM. Každý ročník mal svojho víťaza. Srdečne blahoželáme Karolíne Bronerskej a Karolíne Krivdovej z 1.A, Natálii Košťálovej z 2.A, Šimonovi Ferenčíkovi z 3.A a Tímei Gurovej zo 4.A. Víťazi získali cenu v podobe peknej knihy. Dúfame, že ich bude motivovať do ďalšieho čítania.

     • Maksík

     • Aj tento rok sa naši žiaci – druháci, tretiaci a štvrtáci- zapojili do celoslovenskej matematickej súťaže MAKSÍK. Súťaž pre všetky bystré hlavičky sa realizuje na škole každý rok. Súťaži sa korešpondečne v piatich kolách počas celého roka. Blahoželáme Jánovi Znakovi (2.A) a Markovi Kuráňovi (3.A) k získaniu titulu Najmúdrejší Maksáčik, a ostatným žiakom k získaniu diplomu a malej ceny.

     • Pre nášho NAJ tata

     • Futbal zahrať, Lego zložiť,  či bicykel opraviť, všetko zvládneš, tatinko náš, na všetko si odborník.

      Chceme Ti dnes poďakovať, a zasa raz zopakovať, že si pre nás ten NAJ tato, nezabúdaj nikdy na to!

       

     • Súťaž v anglickom jazyku

     • ENGLISH STAR je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj záživne motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Súťaž umožnila žiakom zábavnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl, predviesť okoliu svoje schopnosti a dosiahnuť patričné ohodnotenie a uznanie. Súťaž Englishstar oslovila našich žiakov a splnila ich očakávania. Mohli si overiť úroveň svojich vedomostí aj z cudzieho jazyka. Srdečne blahoželáme všetkým zúčastneným, nakoľko úroveň ich vedomostí je vysoká, všetci dosiahli úroveň viac ako 90 %. Svedčí o tom získanie diplomov so zlatou medailou a malým darčekom. Najúspešnejším spomedzi súťažiacich sa stal Peter Ďurana z 3.A , ktorý dosiahol 100% úspešnosť. Gratulujeme a tešíme sa na anglické súťaženie o rok.  

     • Pasovanie prvákov za členov školskej knižnice

     • Na známosť sa všetkým dáva,

      že každý prvák a prváčka sa právoplatnými čitateľmi našej knižnice stáva.

      Školská brána otvorená,

      školským kľúčom podoprená,

      kto do nej vojde,

      čítať už vie, či je ona, či je on,

      čitateľka, čitateľ vyjde von.

      ... znelo našou školskou záhradou na oslavu našich prvákov, ktorí sa naučili všetky písmenka a rozlúčili sa so šlabikárom. Už nemusia prosiť, aby im niekto prečítal rozprávku. Vedia si ju prečítať už sami. Stali sa oficiálnymi čitateľmi knižnice. Zložili sľub čitateľa a zdolali niekoľko úloh, ktoré si pre nich pripravili štvrtáci. Teraz sa už môžu veselo hrnúť požičiavať si knižky v našej školskej knižnici. Veríme, že budú našu knižnicu navštevovať radi, že nájdu v nej veľa poučného, zábavného a inšpiratívneho. Teší sa na nich veľa zaujímavých príbehov, rozprávok ukrytých v knihách.. Tak prváci, hurááá do čítania!


       

     • Učíme sa s Canvou

     • Súčasťou nášho školského vyučovania je aj zavádzanie digitálnych nástrojov do výučby. V tomto školskom roku si pani učiteľky a žiaci vyskúšali prácu vo webovej platforme Canve, ktorá je určená na tvorbu grafického materiálu. Bola založená v roku 2012 a je prístupná pre všetkých, bez potreby grafických programov. Užívatelia majú možnosť pracovať s databázou fotografií a ľahko modifikovateľných predlôh (šablón), ktoré sa dajú upravovať. Aplikácia má všestranné využitie a možno ju využiť v rôznych predmetoch a na rôznu tému. Učiteľom poskytuje možnosť pripraviť si zaujímavý materiál, zároveň slúži ako digitálny nástroj hodnotenia. Žiakom otvára bránu k využitiu fantázie. Žiaci si v Canve tvoria pojmové mapy, projekty, prezentácie, pozvánky. Veľmi radi si vytvárajú diplomy a rôzne animácie.

     • Zber papiera pokračuje...

     • Milí rodičia,

      3. zber papiera pokračuje od 07.06. do 23.06.2023.

      Papier je najlepšie doviesť ráno ku železnej búde (za budovou ŠKD), kde ho preberie pán  školník, ktorý zároveň zapíše jeho váhu. Po dohode s triednou pani učiteľkou môžete priniesť papier aj v inom čase. Ďakujeme.

     • Zážitková záhrada sa rozrastá

     • V tomto školskom roku pribudli do školskej záhrady nové originálne prvky. Sú nimi náučne panely, ekologická hra, dendrofón, skok do diaľky, skleník a lanový prechod. Všetky vzdelávacie predmety sú súčasťou školského vyučovania vo vonkajšom prostredí, ktoré sa snažíme realizovať vždy ako to počasie dovolí. Na celkovom vzhľade záhrady sa aktívne podieľajú aj samotní žiaci. Svedomito sa starajú o vyvýšené záhony, zbierajú bylinky, vyrábajú domčeky pre včielky i vtáčiky. Každý deň dbajú o to, aby rastlinkám nič nechýbalo. Tešíme sa, že naša škola aj takýmto spôsobom napreduje v rozvoji environmentálnej výchovy.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou
   • +421 43 552 24 75
   • Vavrečka 204 029 01 Vavrečka Slovakia
   • Mgr. Dana Serdelová zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 969 118
   • Mgr. Beáta Rentková ms@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 738 110
   • Ing. Iveta Gloneková ekonom@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 246 305
   • Bc. Janka Huráková jedalen@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 548 149
   • 37903098
   • 2021732625
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje