• Slávnostné ukončenie šk. roka 2020/2021

     • Milí rodičia a žiaci, slávnostné ukončenie školského roka 2020/2021 sa uskutoční dňa 30.06.2021 (streda) o 9.00 hod. po sv. omši. Zároveň Vám oznamujeme, že v tento deň nebude v prevádzke ŠKD. Obed sa vydáva od 10.00 hod., po prevzatí vysvedčení. Za porozumenie ďakujeme.

      Všetkým želáme KRÁSNE PRÁZDNINY plné oddychu, dobrej nálady a počasie zaliate slnečnými lúčmi.

      Dovidenia v septembri.

     • Posledné dni v škole...

     • Školský rok skončil, ubehol veľmi rýchlo. Snažili sme sa ho urobiť pre žiakov nezabudnuteľný, aj napriek mnohým zákazom, či obmedzeniam. Ani sme sa nenazdali a v kalendári svieti dátum 30.6. Posledné dni v škole strávili žiaci pri činnostiach, ktoré obľubujú – hrali sa, športovali, opekali, súťažili, tancovali, zabávali sa. Užili si spoločný výlet. Štvrtáci zažili rozlúčkový večierok a noc v škole. Didaktické hry pri škole, Starom mlyne, súťaže, turnaj vo vybíjanej...je na čo spomínať. Všetci celý rok pracovali ako včielky, zúčastňovali sa mnohých súťaží a projektov, zaslúžia si vytúžený oddych. Niečo pekné začína, niečo pekné končí a medzi tým sú krásne chvíle, ktoré sa časom premenia na najkrajšie spomienky. Dovidenia školský rok 2020/2021!

     • Zvierací miláčikovia

     • V piatok sa popri upratovaní tried a odovzdávaní učebníc uskutočnilo v našej zážitkovej záhrade milé stretnutie. Navštívili nás domáci miláčikovia našich žiakov. Prišli k nám na návštevu, aby ich počas hodinovej výstavy obdivovali kamaráti z ľudskej ríše. Vzťah k prírode, k zvieratkám a ochrane sa snažíme vštepovať do detských srdiečok už v materskej škole. Láskavý pohľad, nežný cit a správna starostlivosť je to , čo potrebuje každý živý tvor. Pripomenutie týchto dôležitých atribútov bolo jedným z cieľov tejto vydarenej akcie, kde bolo štekanie, mňaukanie, pišťanie,...dovolené.

     • Navždy sa zachová v pamäti.....náš výlet

     • Bezchybné počasie plné slnka, dobrá nálada a krásna okolitá príroda spravili z koncoročného výletu nezabudnuteľný zážitok. Žiaci si tento deň, 24. jún, užili dosýtosti. Tešili sa, že konečne môžu cestovať a spoznávať nové miesta. Skanzen oravskej dediny Zuberec – Brestová si pripravil pre návštevníkov zaujímavé dopoludnie plné pekných akcií. Na jednotlivých stanovištiach si žiaci mohli vyskúšať rôzne techniky ľudovej tvorby, či zažiť atmosféru života ľudí v minulosti. Spoznali aj drevený gotický kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne z prvej polovice 15. storočia, aby vedeli, aké vzácnosti máme v blízkom okolí našej krásnej Oravy. Kostol bol v roku 1994 ocenený organizáciou Europa Nostra a v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCOUnavení teplým počasím a pohybom na čerstvom vzduchu sa plní dobrej nálady vrátili domov zdraví, s úsmevom na tvári, že sa výlet vydaril. Správna bodka na konci tohto rozkúskovaného a zvláštneho školského roka, počas ktorého sme sa všetci mnohé naučili a v mnohom sme sa museli prispôsobiť.

     • Päť ocenení za diela plné fantázie

     • V mesiaci máj zorganizovalo CVČ Maják Námestovo zaujímavú a veľmi podnetnú environmentálnu súťaž s názvom Tvorba z odpadu. Žiaci sa v nej realizovali s nadšením a naplno využili svoju fantáziu. Vytvorené diela boli dôkazom, že odpadový materiál možno ešte ďalej nápadito využiť. Reprezentovali nás výborne a v súťaži sme získali krásne umiestnenia v rámci celého okresu. Výsledky potvrdila porota dňa 11.06.2021 v zložení: Mgr. Andrea Lubasová, Mgr. Janka Peštová Sýkorová, Mgr. Alena Durčáková. V kategórii: jednotlivec ZŠ – od 6 do 8 rokov získala 2. miesto Paulína Juritková s dielom Žirafa, v kategórii jednotlivec ZŠ - od 9 do 12 rokov získal 2. miesto Peter Ďurana s dielom Presýpacie hodiny a 3. miesto Ema Kabáňová s dielom Stojan na ceruzky. V kategórii skupiny – ZŠ 9-12 rokov sme získali, vďaka usilovnej práci ŠKD, 1. a 2. miesto s dielami Kalčeto, Guľôčka na úteku. Gratulujeme.

     • Deň otcov

     • Ocko, možno o tom nevieš,

      si môj veľký hrdina.

      Aj keď občas prísne pozrieš,

      vždy na teba spolieham.

       

      V živote sa nestratím,

      lebo teba, ocko, mám.

      A hoci občas pochybím

      viem, že nikdy nie som sám.

      Všetko najlepšie, MILÍ OCKOVIA!

      Videopozdrav všetkým otcom TU.

     • 1000 € za 1. miesto vo výtvarnej súťaži

     • Krásny úspech sme zaznamenali vo výtvarnej súťaži 30 rokov Coop Jednoty v Námestove, ktorú vyhlásila Coop Jednota spotrebné družstvo. V rámci celého okresu sme získali až dve umiestnenia. Autorka víťaznej práce zabezpečila našej škole 1000 €. Na 1. mieste v II. kategórii – I. stupeň sa s krásnou výtvarnou prácou umiestnila Viktória Rusnáková zo 4.A triedy. 3. miesto so svojím výtvarným dielom obsadila Rebeka Košťálová z 2.A. Dievčatá dostali hodnotné dary. Žiačkam ďakujeme za super reprezentáciu a gratulujeme. Veľmi sa tešíme.

     • Konečne...

     • Zažili sme krásne divadelné predstavenie, ktoré sme mali zaplatené už v septembri. Zlá epidemiologická situácia nám nedovolila organizovať žiadne aktivity, no našťastie sa všetko obrátilo k lepšiemu a predstavenie sa mohlo uskutočniť. Ešte aj počasie nám prialo. Pozvali sme aj našich predškolákov, ktorí si predstavenie naozaj užili. Dňa 17.06. nám herci z divadla Babadlo v Prešove odohrali nádherné bábkové divadielko Ako psíček a mačička...Umelecky významná tvorba Jozefa Čapka určená pre deti a mládež už dávno patrí do klasického fondu literatúry. Kultivovane a umne v sebe spája komický, zábavný aspekt s ľudskou múdrosťou. Tak ako vo vtipnom a múdrom príbehu, ktorý nám herci zahrali. Našich žiakov zaujal a zabavil. Kombinácia živých hercov, veľkých bábok, krásnej divadelnej scény a komických situácií vtiahol každého diváka do deja. Predstavenie sa naozaj vydarilo. Naše pódium s domčekom opäť nesklamalo. Zapáčilo sa aj hercom, s ktorými sa ešte určite radi stretneme.

     • Aby aj tí najmenší vedeli poskytnúť prvú pomoc

     • Dňa 16. 6. k nám zavítali členovia občianskeho združenia Oravská pomoc pod vedením nášho rodáka Mareka Kurtulíka. Svoj čas nezištne venovali žiakom v jednotlivých ročníkoch a strávili s nimi celé doobedie, bez nároku na odmenu. Predviedli im inštruktáž a nácvik prvej pomoci pri jednotlivých modelových situáciách. Zaujímavým a pútavým spôsobom žiakom vysvetlili ako sa zachovať v krízových situáciách, ako poskytnúť základné úkony na záchranu života. Žiaci si prakticky vyskúšali prvú pomoc pri ošetrení rán a krvácaní,  pri zástave srdca a dýchania a dusení sa dieťaťa a dospelej osoby. Veľmi si vážime prácu týchto mladých ľudí, ktorí k vzdelávaniu prvej pomoci pristupujú zodpovedne, nadšene, ale hlavne s láskou. Každú chvíľu niekto potrebuje prvú pomoc a neraz sú rozhodujúce prvé minúty. Práca týchto nadšencov má obrovský zmysel. Vďaka nim aj tí najmenší nebudú bezradní v kritických situáciách a dokážu nadobudnuté vedomosti a praktické zručnosti správne využiť, pomôcť a zachrániť tak ľudský život. Táto milá akcia prvej pomoci bola úspešná, žiakov zaujala. Veľmi pekne ďakujeme a združeniu želáme aj do budúcna veľa síl, elánu a radosti z práce.

     • Nie je učenie ako učenie

     • Vyučovanie, to nie je len sedenie v laviciach, počúvanie výkladu učiteľa, či plnenie cieľov, čo všetko má žiak ovládať a vedieť. V našej škole sa snažíme, aby sa učenie stalo zážitkom plným zábavy, akcie a radosti. Dávame deťom priestor, aby sa prejavili vo všetkých smeroch, aby sa nebáli a vyučovanie si užívali. Svetový deň vyučovania vonku (Outdoor Classroom Day ) pripadá na dátum 20. máj. Pre zlé počasie sme si ho pripomenuli v iné dni, ktoré trávime na čerstvom vzduchu. Snažíme sa takto využiť každý pekný deň. Naša rozprávková záhrada, ihriská, altánok, príroda v školskom areáli i širšom okolí nám ponúkajú množstvo príležitostí stráviť deň učením sa inak ako v školskej lavici. Pobyt von je v súčasnej dobe nenahraditeľný, veľmi prospešný pre zdravý vývoj. Je stvorený na objavovanie prírody, vďaka čomu sa deti môžu na svet drobných zvierat či rastlín pozrieť zblízka a niečo sa tak aj naučiť. Pobyt von, to je slnko, každá rastlinka, živočích, čistý vzduch, pozitívna energia, iný pohľad na okúzľujúci svet okolo nás. Len vďaka pravidelnému pohybu v prírode sa deti naučia vnímať a vážiť si všetko, čo nám príroda dáva, a tak to aj chrániť a zveľaďovať ďalej. Príroda má regeneračný účinok na všetkých, pomáha znížiť úroveň stresu. A čo dôležité, čerstvý vzduch dodá energiu na celý deň.

     • Dajme veciam druhú šancu...

     • Naši žiaci nás opäť potešili. Ich predstavivosť a fantázia nepozná hranice. Výrobky z odpadových materiálov zaujali, inšpirovali a patril im zaslúžený obdiv. Pet flaše, vrchnáčiky, krabičky, kartóny, plechovky, či mnoho ďalších odpadových materiálov sa premenilo na dopravné ihrisko, hudobné nástroje, učebné pomôcky i hračky.

      Dajte aj vy veciam druhú šancu, popustite uzdu fantázii s Vašimi ratolesťami a Zem sa Vám za to odvďačí. Výstava výrobkov z odpadového materiálu bola súčasťou jednej z mnohým nápaditých environmentálnych aktivít Zelenej školy.

     • Úspešný Hviezdoslavov Kubín

     • Obľúbená recitačná súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy prebehla v tomto školskom roku netradične, bez účasti talentovaných recitátorov. Podmienkou postupu do okresného kola bolo zaslanie videa ich recitácie v stanovenom termíne. Do okresného kola postúpili videonahrávky z viacerých škôl okresu, ktorých ukážky hodnotila porota v jednotlivých kategóriách. V okresnom kole, ktoré sa uskutočnilo dňa 8. júna v CVČ – Maják v Námestove, boli zastúpené aj videorecitácie našich úspešných žiakov zo školského kola. Školu reprezentovali žiaci 3.A triedy - Emma Ferenčíková v prednese poézie a Sebastián Poláčik v prednese prózy. Jeho recitácia ukážky Najkrajšia rozprávka na svete od Ľubomíra Feldeka zaujala porotu. V I. kategórii – prednes prózy, získal krásne 2. miesto. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy. Dúfame, že Sebastián bude svoj recitačný talent rozvíjať aj naďalej.

     • Vydarená exkurzia

     • Naša obec sa môže hrdiť aj tým, že sa tu nachádza letisko, kde je pristávacia dráha pre lietadlá, vrtuľníky a rogalá. Toto zaujímavé miesto láka turistov, zvedavcov, či milovníkov lietania zo širšieho okolia. Medzi nadšencami lietacích strojov sú aj naši žiaci, ktorí sa z exkurzie na letisko vždy veľmi tešia. Aktuálne preberaná téma na hodinách anglického jazyka – Lietacie stroje (Flying machines) zaujala aj tretiakov. Rozhodli sa položiť zaujímavé otázky pánovi Mikulášovi Košťálovi, miestnemu skúsenému pilotovi, ktorý letisko zároveň prevádzkuje. Naši zvedaví žiaci sa dozvedeli, koľko rokov je pilotom, akou rýchlosťou dokáže ísť rogalo, do akej výšky vyletí, koľko km prejde na jeden prelet, prečo má vrtuľník aj zadnú vrtuľu...Upozornil ich na prísne dodržiavanie pravidiel a bezpečnosti. Žiakov čakalo prekvapenie. Z Martina priletel na letisko moderný vrtuľník, ktorému cesta do Vavrečky trvala neuveriteľných 12 minút. Zaujímavosťou pre žiakov bolo, že práve v tom momente, keď počuli vrtuľník prilietať, chcel ujo Miki vzlietnuť na svojom rogale. No pravidlo znie: „ Pristávajúce zariadenie má prednosť pred vzlietajúcim“, a tak rogalo nemalo inú možnosť, len svoj motor vypnúť a dať prednosť pristátiu. Ďakujeme pánovi Košťálovi za priateľské prijatie, pútavé rozprávanie a podnetné odpovede na všetky zvedavé otázky. Exkurzia sa všetkým veľmi páčila. Lietacie stroje nesklamali a žiakov ešte viac očarili.

     • Príbeh hudby III - Opera letí

     • Dňa 7. júna sme sa zúčastnili výborného online koncertu projektu Príbeh hudby. Sme jeho súčasťou od začiatku. Ani tretí ročník nesklamal, bol super ako vždy, hoci tentokrát prostredníctvom internetového streamu. Vtipné, milé, náučné predstavenie, prepracované do detailov, oslovilo našich školských divákov, ktorí účinkujúcich odmenili silným potleskom. Škoda, že ho nemohli počuť, určite by sa potešili úprimnému vyjadreniu radosti a spokojnosti zo strany detských fanúšikov. Cieľom projektu Príbeh hudby je oboznámiť žiakovi so žánrom vážnej hudby, osloviť ich a ukázať, že aj vážna hudba je rovnako populárna, krásna a prináša radosť. Ukážky opery, operety, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor, skvelí sólisti Tatiana Hajzušová, Martin Gyimesi, dokázali žiakov zaujať. To, že boli pozorní a zaujatí počas celého koncertu, je zásluhou dokonalého spracovania celého koncertu, o ktorý sa postaral opäť pán Gabriel Rovňák. Zábavné dialógy, komentáre, striedanie hovoreného slova a hudby, zaujímavé ukážky, vynikajúci umelci, či sprievodný tanec urobili z koncertu nezabudnuteľný zážitok, počas ktorého sa objavili aj zimomriavky. Tešíme sa na ďalší ročník, ďakujeme. Opera naozaj nehryzie, Opera letí....

     • Úspešný koniec projektu FAST HEROES – „dobré veci sa dejú na našej škole“

     • A sme na konci. Smutný smajlík preto, že po viac ako piatich týždňoch usilovnej práce sme ukončili jeden neskutočne prínosný, kreatívny a podnecujúci projekt. Jeho cieľom bolo oboznámiť deti s príznakmi mozgovej príhody a naučiť ich včas zavolať prvú pomoc. Prínosom sa stali aj nápadité interaktívne animované materiály, ktoré obohatili hodiny zážitkového učenia. Dedko FERO, ADAM a babka SOFIA sa všetkým určite zapíšu do pamäti i do srdiečok. A TOMI? Postavičku odvážneho chlapčeka si všetci veľmi obľúbili. Stal sa vzorom pre viacerých žiakov. Naši prváci a tretiaci absolvovali projekt s nadšením a radosťou. Viac ako mesiac sa zúčastňovali zaujímavých aktivít, vždy s úsmevom a dobrou náladou. Pri hrách sa zároveň veľa naučili o náhlom ochorení - mozgovej príhode a jej príznakoch. V tomto školskom roku sa s projektom lúčime, ale tešíme sa na jeho budúce pokračovanie. Naši hrdinovia si za usilovnú prácu odniesli odmenu v podobe certifikátu, milej pozornosti a sladkosti. No a ako sme tento ročník FAST HEROES ukončili? Originálne a s nadšením. Presne takým, ktorý stále trvá. Bol to jedinečný, neopakovateľný a nezabudnuteľný zážitok. Zažite ho spolu s nami vo videu a presvedčíte sa, že učenie môže byť zábavné a že na našej škole to naozaj žije. A bodka. Už sa tu viac nezmestí. Ďakujeme pani učiteľkám, žiakom a všetkým, ktorý sa na realizácii tohto super projektu spolupodieľali.

                                   FAST  HEROES                                                     Hrdinovia FAST z prvej a tretej triedy                

     • Super Deň detí

     • Úprimný úsmev a dobrá nálada sprevádzali deti pri hrách, súťažiach, zábavných aktivitách a darčekoch, ktoré potešili - maľovanie na tvár, sladkosti, pexeso, lopta, či zmrzlina od rodičov. Aj počasie darovalo žiakom k ich sviatku pekný slnečný deň. Vôňa opekaných špekáčikov, čerstvo upečeného perníka a výborného gulášu od pani kuchárok sa rozliehala celým školským areálom rovnako ako smiech našich školákov z plne prežitého dňa, ktorý sa naozaj vydaril. Misia Naj deň pre školský rok 2020/2021 bola splnená. Tešíme sa a ďakujeme všetkým, ktorí sa spolupodieľali na tejto milej akcii.

     • Najlepší čitateľ triedy

     • Koniec školského roka je už za dverami. K tomuto obdobiu neodmysliteľne patrí naša školská čitateľská súťaž „Najlepší čitateľ triedy“. V nej sú najzdatnejší čitatelia odmenení peknou knihou. Naši prváci už vedia správne prečítať slová, vety, celý text. Učia sa mu porozumieť a ďalej pracovať s obsahom a získanými informáciami rovnako ako to zvládnu i starší žiaci. Svoju čitateľskú gramotnosť si vyskúšali všetci. V 1.A zvíťazil Marko Kuráň, v 2.A svoje čitateľské zručnosti preukázal Adam Zboja, v 3.A Sarah Graňáková a zo 4.A sa najlepšie „popasovala“ s textom a úlohami Ema Kabáňová. Gratulujeme a želáme naďalej čo najviac elánu do čítania.

     • Detský čitateľský maratón

     • Čítanie nie je len obyčajné hobby. Svet kníh je nekonečným zdrojom informácií, inšpirácie a fantázie, rozvíja slovnú zásobu, zlepšuje pamäť a podporuje kritické myslenie. Našou snahou je motivovať žiakov k čítaniu, aby sa pre nich stalo zábavou. Aj to bol dôvod zapojenia sa do celoslovenského projektu „Čítajme si...“. Ide o detský čitateľský maratón, kde žiaci čítajú 6 hodín bez prerušenia. Do tohto maratónu sa zapojili všetky triedy v rámci našej školy aj ŠKD. Žiaci čítali zaujímavé knihy od rôznych autorov, robili si zápisky, zahrali sa na ilustrátorov a každá trieda vytvorila svoj jedinečný plagát. Aktivita všetkých žiakov a ich zanietenosť do čítania nás veľmi potešili. Len tak ďalej!

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou
   • zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk
   • +421 43 552 24 75
   • Mgr. Dana Serdelová zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 969 118
   • Mgr. Beáta Rentková msvavrecka@azet.sk + 421 911 738 110
   • Ing. Iveta Gloneková ekonomzsvavrecka@gmail.com + 421 911 246 305
   • Bc. Janka Huráková hurakovajanka@gmail.com + 421 911 548 149
   • Vavrečka 204
   • 37903098
   • 2021732625
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje