• Regionálne kolo súťaže „Ovocie a zelenina ako superhrdina“

• Vo štvrtok, 25. apríla, sme privítali zamestnankyne z RÚVZ z Dolného Kubína. Osobne prišli zagratulovať a odovzdať ceny žiakom z 1.A, ktorí vyhrali regionálne kolo súťaže „Ovocie a zelenina ako superhrdina,“ a ako jediní z regiónu postúpili so svojou prácou do krajského kola. Vďaka zapojeniu sa do súťaže, sme získali aj zaujímavé prednášky pre všetky triedy. Prváci a druháci sa dozvedeli, ako si správne čistiť zuby a ako má vyzerať ústna hygiena. Tretiaci a štvrtáci diskutovali o potravinovej pyramíde, zdravej strave a rozprávali sa o prevencii obezity. Do svojho bežného dňa stačí zaradiť zdravú výživu a dostatok pohybu. Netreba tiež zabúdať na kvalitný spánok, obmedzenie dlhého sedenia pri televízii, telefóne či počítači.

• Spievajže si, spievaj...

• V jednej známej ľudovej piesni sa spieva: „Spievanky, spievanky, kdeže ste sa vzali? Či ste spadli z neba, či ste rástli v háji. Z neba sme nespadli, v háji sme nerástli, ale nás mládenci a dievčence našli.“ Že kde ich tí mladí našli? Predsa u svojich rodičov, starých rodičov. Ľudové pesničky sa prenášali a stále prenášajú z generácie na generáciu. Ľudia nemali mobily, televízory, rádiá... Aby im bolo veselo, spievali si. Či už pri práci, rodinných oslavách alebo kalendárnych obyčajoch. Deti sa viac stretávali na lúke, vonku a hrali sa detské hry so spevom. Aj v našej škole sa snažíme, aby sa zachovali ľudové tradície našich predkov. Jednou z takýchto aktivít je aj každoročné organizovanie speváckej súťaže Slávik Slovenska, do ktorej sa tento rok zapojilo pätnásť žiakov-spevákov s krásnym čistým hlasom. Zaspievali ľudové piesne, ktoré sa naučili od svojich pani učiteliek alebo vo svojej rodine. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách: v I. kategórii zvíťazila Katarína Košútová z 2.A, na 2. mieste sa umiestnila Gréta Pjentková z 1.B a na 3. mieste Natália Ďuranová z 2.A. V II. Kategórii medzi sebou súťažili žiaci 4. ročníka. Porota udelila 1. miesto Markovi Kuráňovi, 2. miesto Olívii Hoľmovej, 3. miesto Šimonovi Ferenčíkovi. Srdečne im blahoželáme a veríme, že svojim spevom budú tešiť ľudí navôkol, pretože... Spev a hudba sú liekom.

• Jarná bylinková desiata

• Jar už je tu, hoci počasie ju nepripomína, je presne také, ako sa hovorí, „aprílové“. Tohto-mesačná desiata sa preto niesla v jarných chutiach. Domáce kváskové chlebíky si žiaci natreli domácim maslom, dokonca aj domácou bryndzou a posypali jarnou cibuľkou a pažítkou. Potešili sa aj sladkej chuti -  jabĺčku a hruške posypanou zaujímavou zmesou – nasekané prvosienkové, mätové, lipové listy a škorica. Obrovské ďakujeme patrí opäť ochotným rodičom, ktorí napiekli chlebíky a priniesli lokálne potraviny.

• Beseda s dopravným policajtom

• V pondelok , 22. apríla, prebehla v našej škole beseda s policajným preventistom, kpt. Mgr. Tiborom Šándorom z OR PZ v Dolnom Kubíne. Svojím pútavým rozprávaním priblížil žiakom prácu dopravného policajta a základné pravidlá cestnej premávky. Názornými ukážkami naučil žiakov po ktorej strane sa majú pohybovať ako chodci a ako má vyzerať prechádzanie cez cestu. Nezabudol ani na pravidlá bezpečnej jazdy na bicykli. Besedu ukončil poučnou rozprávkou o Mackovi Uškovi. Ďakujeme za prínosnú preventívnu akciu plnú ponaučení do života.

• Deň ZEME

• Dátum 22.apríl patrí ZEMI.  V tento deň si pripomíname, aká je pre nás dôležitá, ale naša pozornosť by jej mala patriť neustále. Tradíciu zasadenia nového života ako symbolu nádeje ku krajšej planéte, neprerušili žiaci štvrtého ročníka. Aj tento rok, napriek nepriaznivému počasiu, zasadili strom do Aleje osobnosti školy. Za osobnosť obce si vybrali známeho dizajnéra a návrhára, rodáka z Vavrečky – Pavla Dendisa. Muchovník jelšolistý, ktorý na jar poteší krásnymi bielymi kvitnúcimi kvetmi a potom chutnými plodmi, zasadili spoločne za jeho asistencie i pomoci všetkých spolužiakov. Štvrtáci symbolicky opäť odovzdali žezlo mladším kamarátom, tretiakom aby pokračovali o rok v tejto peknej tradícií. Milú akciu sadenia sprevádzali ľudovými piesňami.