Knihy sú nevyčerpateľnou studňou príbehov, zaujímavostí a nápadov. Kto číta, prežíva príbehy ukryté v knihách. Presvedčili sa o tom aj naši žiaci, ktorých počas marca čakalo veľmi veľa aktivít, spoločných i triednych. Mesiac plný čítania odštartovala obľúbená knižná súťaž KNIŽNÍ Detektívi, ktorá sa u nás koná každoročne. Počas celého mesiaca žiaci zisťovali odpovede na otázky týkajúce sa kníh, autorov či ilustrátorov. Navštívili obecnú knižnicu, kde na nich čakali dobrodružné úlohy. Aj pani učiteľky sprestrili žiakom hodiny čítania originálnymi nápadmi. Celý mesiac aktívneho čítania ukončila Noc s Andersenom spojená so spaním v škole.
Marec - mesiac kníh
Veľkonočné prianie
Zažilli sme čarovnú Noc s Andersenom
V posledný marcový deň sa domček v našej zážitkovej záhrade opäť rozsvietil. Slávnostne sme zažali svetielka na počesť rozprávkového velikána H. Ch. Andersena, ktoré zároveň symbolizovali spoločné večerné čítanie celej školskej rodiny. Počas Noci s Andersenom strávili žiaci nezabudnuteľnú noc v škole plnú čítania, zábavy a súťaží. Dobrodružstvá z aktivít pri plnení rôznych úloh pri netradičnom pobyte v škole pomôžu žiakom nadobudnúť pozitívny vzťah k čítaniu. Každá trieda ukrývala iné tajomstvo známych slovenských autorov, ale aj ilustrátorov. Noc a „prespávačka“ v škole mala tiež svoje čaro a získala si srdiečka svojich žiackych priaznivcov. Veríme, že ostane v pamäti všetkých veľmi dlho. Nezabudnúť pomôžu aj fotky, ktoré vznikli pri originálnej fotostene. Žiaci si ich spolu so zážitkami odniesli domov. Čokoládové muffiny od pani kuchárok zdobené od výnimočných cukrárok – pani učiteliek, sa stali sladkou odmenou a bodkou za týmto krásnym a obľúbeným podujatím.
Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie zamerané podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena
(2. 4. 1805 – 4. 8. 1875). Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy. Podujatie po prvýkrát zorganizovali knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková
v Uherskom Hradišti v roku 2000, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 20 rokov sa
z pôvodne komorného podujatia stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku a Taliansku.