• „ Učiteľ je povolanie, vďaka ktorému máme všetky ostatné povolania.“

Slovami Daniela Heviera, „krásne, dôležité, zmysluplné poslanie, pretože formuje malú bytosť, jedinečnú osobnosť, v ktorej sa skrýva zvedavosť, tvorivosť, túžba dozvedieť sa a učiť sa. Všetky deti sú rovnaké, a každé dieťa je iné. Každé sa však dá otvoriť zázračným kľúčom: niekedy sa ten kľúč volá láska, inokedy vypočutie, dôvera, prejavenie záujmu.“

Milé kolegyne, pani učiteľky,

nech je dnešný sviatok Dňa učiteľov oslavou tohto zázračného kľúča, ktorý odomkne láskavé pohladenie, trpezlivosť, ústretovosť, pochopenie, spoluprácu, ochotu pomáhať, aby sa učenie stalo pre nás výzvou, radosť hnacím motorom, tvorivosť krídlami, škola hrou. Úprimne nám želám pevné zdravie, nemiznúci úsmev na tvári, žiakov a deti s odomknutými srdiečkami a nežnými slovami na perách "Moja najlepšia pani učiteľka"....

S úctou   Mgr. Dana Serdelová

• Deň vody

• Dňa 22.3. sme si pripomenuli Svetový deň vody. Žiaci ho strávili v triedach i von, oblečení symbolicky v modrej farbe Učili sa, tvorili, skúmali vodu i vodné prostredie. Na každej vyučovacej hodine plnili úlohy s vodnou tematikou, ktoré si pre nich pripravili pani učiteľky. Prváci boli pozorovať bobra v jeho prirodzenom vodnom svete a riešili hádanky o zvieratách žijúcich vo vodnom prostredí. Druháci vytvorili plagát o kolobehu vody, prečítali si príbeh a skúmali vodu v potravinách. Tretiackou aktivitou bola vychádzka do prírody a skúmanie vody vyskytujúcej sa v rôznych častiach obce. Štvrtáci strávili vyučovanie hľadaním faktov o vode. Vytvorili plagát vodnej kvapky, do ktorého zapísali získané údaje. Príjemne strávený deň plný zaujímavých aktivít bol zdokumentovaný aj fotograficky.

• Deň lesov

• Dátum 21.marec patrí Dňu lesov. Každoročne si ho žiaci pripomínajú rôznymi aktivitami, pretože vedia, že význam lesa pre život človeka má obrovský rozmer. Stromy sú častou témou žiackych bádateľských aktivít, ale aj zásobárňou umeleckého stvárnenia, napríklad pri skladaní básní. Môžete sa o tom presvedčiť v našej galérii.

• Zbierka Hodina deťom

• V utorok 21. 3. 2023 sa konal 22. ročník verejnej zbierky Hodina deťom.

Ďakujeme všetkých darcom z obce, ktorí prispeli do pokladničky. Výťažok zo zbierky poputuje na pomoc jednorodičovským rodinám ako aj individuálnym príjemcom z radov samoživiteľov.

• PREZENTÁCIA NÁUČNO-ROZPRÁVKOVEJ KNIHY LESNÍČEK

• Dňa 21.3.2023 si pripomíname Deň lesov. Z tejto príležitosti sme pozvali študentky zo Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Námestove, aby žiakom odprezentovali svoju náučno-rozprávkovú knihu LeSníček. Naše pozvanie prijali a porozprávali im ako táto zaujímavá kniha vznikala. Obsahuje rozprávky o chránených stromoch na Orave, do písania ktorých zapojili rôzne komunity. Študentky si v rámci besedy pripravili pre žiakov rôzne aktivity. Porozprávali im o svojej motivácii venovať sa ochrane prírody i založení vlastnej študentskej firmy Le Seňoras, kde napríklad vyrábajú sviečky zo sóje. Žiaci dostali záložky do kníh a ceruzky. Ďakujeme za motivujúcu besedu plnú nových podnetov a študentkám želáme veľa síl v ich úsilí zmeniť svet k lepšiemu.