• Deň bezpečného internetu

• Spojme sa, aby bol internet bezpečnejším miestom pre deti, mladých ľudí, pre všetkých. Toto je myšlienka „Dňa bezpečnejšieho internetu“, ktorý si pripomíname vždy druhý februárový utorok. Ku kampani Európskej komisie, do ktorej sa zapájajú krajiny naprieč svetom už od roku 2004, sa pridalo aj  Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). MIRRI SR sa rozhodlo podporiť Deň bezpečnejšieho internetu a v spolupráci s partnermi zostavilo vzdelávací materiál Abeceda bezpečnostného povedomia. V ňom nájdete základné rady, ako sa vyhnúť  zbytočným hrozbám v online svete. Apeluje na ostražitosť, ochranu súkromia, rozlišovanie hoaxov, ale aj bezpečnejšie dvojstupňové prihlasovanie, či potrebné vzdelávanie sa.

Príloha:  Deň bezpečného internetu 2023

• Každý sa veru čudoval, výpis známok či karneval?

• „Čo je tu dnes veľký bál? A či dáky karneval?  Sprievod masiek krúži v kruhu, jedna maska strieda druhú.“

Presne tak to vyzeralo v škole v utorok, dňa 31.1. Tohtoročný školský karneval bol výnimočný, pretože bol spojený s polročným vyhodnotením výsledkov. V tento deň si žiaci prevzali výpis hodnotenia za uplynulý polrok a to netradične v maskách. Karnevalová slávnosť prekvapila originalitou masiek a to , ako sa hovorí, „od výmyslu sveta.“ Pohľad na vlastnoručne vyrobené originály najlepšie vystihlo slovo WAU. Fantázia  rodičov naozaj nepozná hranice. Porota mala veľmi ťažkú úlohu vybrať tie najoriginálnejšie spomedzi všetkých. Každá maska si odniesla odmenu, nikto neodchádzal smutný. Žiaci sa potešili i sladkej odmene v podobe torty, ktorú dostala každá trieda. Spoločne prežitý deň plný smiechu, hier, zábavy, tanca bol výsledkom dobrej nálady, ktorú si všetci odniesli až domov.

• Všetkovedko

• Obľúbená celoslovenská vedomostná súťaž, do ktorej sa žiaci aktívne zapájajú každý rok. Majú v nej príležitosť ukázať, aké vedomosti získali z rôznych vyučovacích predmetov a čo všetko vedia o svete, ktorý nás obklopuje. Vyskúšali si, či sa dokážu v správnej chvíli sústrediť a podať čo najlepší výkon. Do súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími sa zapojilo 8 žiakov z druhého, tretieho a štvrtého ročníka. Zúčastnení žiaci získali titul Všetkovedkov učeň. Úspešnou riešiteľkou sa stala Nela Beľáková z 2.A, ktorej bol udelený titul Všetkovedko. Blahoželáme a v ďalšom súťažení prajeme veľa úspechov.

• Šaliansky Maťko

• Dňa 12.1.2023 prebehlo školské kolo súťaže Šaliansky Maťko. Súťažili v nej víťazi triednych kôl druhého, tretieho a štvrtého ročníka. Súťaž v recitácií povestí je u žiakov veľmi obľúbená. Súťaží sa v dvoch kategóriach. V I. kategórii, druháci a tretiaci, získala 1. miesto Linda Veselovská a Olívia Hoľmová z 3.A a 2. miesto Nela Beľáková z 2.A. V II. kategórii, štvrtáci a piataci, sa na 1. mieste umiestnila Emma Stašáková, 2. miesto získala Karolína Pjentková, 3. miesto Tímea Gurová zo 4.A. Súťažiacim gratulujeme. Výherkyniam držíme palce, aby nás v okresnom kole súťaže, ktorá sa uskutoční dňa 30.01.2023 v Námestove, reprezentovali čo najlepšie.

• Beseda v 1.A

• Dňa 19.1. sa žiaci 1.A rozlúčili s prvou časťou svojho šlabikára. Posledným písmenom v nej bolo písmenko B a s ním spojené slovo ZUBY. Tento deň bol plný hravých a zaujímavých aktivít na tému Zdravé zuby = krásny úsmev. Žiaci si najskôr prečítali text o boľavých zuboch a rozhodovali o pravdivosti/nepravdivosti viet. Nasledovalo „čistenie“ zúbkov na zhotovenej názornej pomôcke, ktorá slúžila ako model. Táto aktivita žiakov veľmi zaujala. Pozvanie medzi nich prijala aj dentálna hygienička, pani Mária Kmeťová, ktorá žiakom bližšie priblížila anatómiu zubov, vznik zubného kazu a zásady správnej starostlivosti u ústnu hygienu. Ukázala im správnu techniku umývania zubov, ktorú si následne prváci reálne vyskúšali so svojou kefkou. Predstavila, ktoré pomôcky treba používať pri ústnej hygiene a porozprávala o zážitkoch zo svojej práce. Pani Kmeťovej ďakujeme za čas venovaný žiakom a užitočné rady. Ak ich začnú prváci svedomito plniť, budú si môcť zaspievať slová piesne Veselé zúbky od Mira Jaroša: „Zúbky, zúbky čisté zrazu mám, zúbky zvládam umývať si sám. Od pondelka až do nedele zúbky nech sú zdravé veselé.“