• Šaliansky Maťko

• Dňa 15.1.2024 prebehlo školské kolo súťaže Šaliansky Maťko. Súťažili v nej víťazi triednych kôl druhého, tretieho a štvrtého ročníka. Súťaž v recitácií povestí je u žiakov veľmi obľúbená. Súťaží sa v dvoch kategóriach. V I. kategórii, druháci a tretiaci,  1. miesto získal Ján Znak z 3.A , 2. miesto Maxim Stolárik z 2.A,  3. miesto  Dávid Hrkeľ z 3.A. V II. kategórii, štvrtáci a piataci, sa na 1. mieste umiestnila Paulína Juritková zo 4.A, 2. miesto získala Linda Veselovská zo 4.A. Súťažiacim gratulujeme. Výhercom držíme palce, aby nás v okresnom kole súťaže, ktorá sa uskutoční dňa 28.01.2024 v Námestove, reprezentovali čo najlepšie.

• Na krídlach predstavivosti – Lego essential

• Obľúbená hračka každého dieťaťa – LEGO. Tešíme sa, že do rodiny našich digitálnych pomôcok pribudla ďalšia a to  LEGO essential – vzdelávací systém, súčasťou ktorého sú rôzne lekcie. Každá obsahuje komplexné online osnovy s možnosťou rozšírenia o matematické, jazykové či umelecké úlohy. Zároveň ponúkajú hodnotiace rubriky a videá aj pre učiteľov. Hrať sa s LEGOM dáva možnosť žiakom uplatniť svoje kreatívne, manuálne zručnosti a pustiť fantáziu na 100 percent. Zároveň pomocou aplikácie zapoja do procesu aj svoje zručnosti v programovaní a dajú hre s legom ďalší rozmer. Takto ich výtvory ožijú, autíčka začnú chodiť, kolotoč sa bude krútiť, zvieratká sa začnú pohybovať a zábavný park ožije.

• Pomoc zvieratám v zime sa zmenila na krásny zážitok v zasneženom lese

• Príroda si pod bielou perinou môže oddýchnuť, no jej zvierací obyvatelia to v zime nemajú ľahké. Pod snehom sa im veľmi ťažko hľadá potrava. V zime si vyžadujú pomoc, aby nezahynuli od hladu. Žiaci zo športovo-turistického krúžku a z ŠKD sa v polovičke januára vybrali do lesa práve kvôli spomínanej pomoci. Na sánkach a boboch priviezli seno, ktoré vložili do prírodou vytvoreného krmelca v ihličnatom strome. Nezabudli ani na zemiaky, mrkvu a jablká. Minerálna soľ je tiež ideálnym doplnkom stravy všetkej jelenej a srnčej zveri. Pre vtáčiky vyrobili kŕmidlo. Pomohli im ho „zmajstrovať“ dospelí z kolégia Zelenej školy - ujo Gabriel Minárik, Matúš Kosťál a Slávo Praj. Žiaci pod ich vedením merali, pílili, zavŕtavali skrutky... Do hotového kŕmidla nasypali slnečnicu, zrno a suchý chlieb. Zavesili ho na strom, dostatočne vysoko, aby sa k nemu nedostal „nepriateľ“. Cesto späť sa žiaci vybrali ku kravám a býkom, kde im ujo Slávo vysvetlil, ako a čím kŕmia tieto hospodárske zvieratá. Samy si to aj vyskúšali. Nemali strach ich pohladkať. Pri odchode z lesa, Milica Brčáková povedala: „Dnes som mala deň plný zážitkov!“ Tešíme sa, že žiaci našej školy sa učia nielen v laviciach, ale majú možnosť prežiť okamihy, na ktoré budú dlho spomínať. Čo dodať na záver? Budeme radi, ak sa k nám pridáte... Potom sa  môžeme tešiť na celú jar i leto. Vtáčiky nám budú spríjemňovať pobyt v prírode svojím štebotaním.

• S vetrom opreteky

• Na ľade, s korčuľami, s úsmevom a s tou najlepšou náladou. Konečne mrzne a zima je taká ako má byť, so snehom a mrazom, ktorý vyštípe líca do sýtosti. Presne taká ako ju zbožňujú všetky deti, ktoré si naplno užívajú zimné radovánky. Vďaka dobrovoľným hasičom pribudlo aj super klzisko, ktoré nezíva prázdnotou. V rámci vyučovania telesnej výchovy i krúžkov je plné nádejných korčuliarov z radov žiakov i pani učiteliek. Dúfame, že takéto počasie vydrží čo najdlhšie, aby mohli žiaci pokračovať vo svojich obľúbených pohybových aktivitách. Najlepší pohyb je predsa na čerstvom vzduchu.

• Pytagoriáda

• Pytagoriáda je obľúbená matematická súťaž, ktorá rozširuje a prehlbuje vedomosti žiakov v matematike. Zároveň podporuje a vyhľadá talenty s exaktným myslením. Do súťaže sa zapájame každý rok. V tomto roku sme sa zapojili prostredníctvom školského informačného systému Edupage. Zo 16 zapojených žiakov sa úspešnými riešiteľmi stali: Nina Holubová, Nela Poláčiková, Nela Beľáková, Maroš Škuta, Ján Znak, Natália Pjentková, Laura Barešová a Lucia Protúšová z 3.A triedy a zo 4.A : Marko Kuráň, Tamara Bronerská a Olívia Hoľmová. Do okresného kola postupujú Nina Holubová (3.A) a Marko Kuráň (4.A). Všetkým úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.