• Máj - lásky a hudby čas

     •  Vo štvrtok 11.5. mala v škole hlavné slovo hudba. Najskôr žiaci predviedli svoje spevácke schopnosti v školskom kole Slávik Slovenska, potom nasledoval online koncert. Žiaci, ktorí si vybrali na súťaž dve pesničky, si zaslúžia pochvalu za odvahu, ktorú preukázali pri svojom speváckom vystúpení. Prvé miesto získala Olívia Hoľmová (3.A). Na druhom mieste sa umiestnila Natália Ďuranová (1.A) a na treťom Karolínka Bronerská (1.A).

      PRIDAJ SA K NÁM – takto znel názov ďalšieho online koncertu z projektu Príbeh hudby, ktorý tradične pripravuje Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci s RTVS. Spolu s hudobníkmi sme vytvorili veľkú muzikantskú rodinu. Pod vedením pána Gabriela Rovňáka, ktorý nás sprevádzal koncertom ako dirigent a moderátor, odohrali muzikanti krásny koncert. V programe odznelo množstvo nádhernej hudby, zaujímavým spôsobom boli predstavené hudobné nástroje. Hudobné ukážky v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Vojenskej hudby a sólistov – barytónu Šimona Svitoka a iba 12-ročného talentovaného chlapca, hráča na pozaunu Michala Šoltisa, očarili všetkých. Žiaci sa tešili z interaktívnych čísel, ale aj zo skvelej atmosféry, ktorá sa spájala s priamym prenosom a prepojením divákov z celej našej krajiny. Ďakujeme za umelecký zážitok a tešíme sa opäť o rok. Naša škola je súčasťou Príbehu hudby už od jeho začiatku, doteraz sme nevynechali ani jeden koncert toho projektu.

     • Slovensko spieva

     • Vo štvrtok 10.05. zažili žiaci výchovný koncert Občianskeho združenia Škola života. Spoločne so spevákmi si zaspievali i zatancovali na ľudovú nôtu. V hudobnom programe s názvom Slovensko spieva zazneli ľudové piesne, ktoré mapovali hlavné folklórne regióny Slovenska. Prostredníctvom nich navštívili žiaci Myjavu, Detvu, Horehronie, Terchovú, Oravu i východ Slovenska. Celé pásmo bolo doplnené obrazovou videoprojekciou a hovoreným slovom.

     • PRILETELI VČIELKY...

     • Takto sa tešili prváci, keď počuli rozhovor starších spolužiakov o včelách na školskom dvore. „Neprileteli, doviezol ich kuriér,“ poučovali ich druháci, „sú to živé krabičky s kokónmi samotárskych včiel Osmia Cornuta.“ Skúsenosti z minulého roka žiakom poslúžili, že už vedeli, čo treba urobiť, ako pripraviť domčeky, zaslepiť trstinové trubičky, ktoré včielkam slúžia na hniezdenie. Zástupcovia zo všetkých tried prevzali svoje živé krabičky. Otvorili ich až v domčeku, pretože niektoré sa už tlačili von. Nechcelo sa im trčať v krabičke, lákal ich prvý výlet na lúku. Úlohu, odlepiť otvory na krabičke a umiestniť do domčeka, žiaci zodpovedne splnili. Vďaka živej interaktívnej pomôcke môžu pozorovať život samotárskych včiel celkom zblízka. Do pozorovacích listov presne zapíšu počet uzavretých trubičiek s novým potomstvom včielok. Vo včeľom bufete si budú môcť pochutiť na obľúbených peľových kvetoch. Našim včielkam prajeme príjemný pobyt na školskom dvore a veľa vyliahnutých včielok!

     • ...nezabudnuteľná škola v prírode...

     • Sú veci, ktoré nám ostanú zapísané v pamäti navždy. Tak to bude aj tentokrát. Žiaci tretieho a štvrtého ročníka zažili od 24.4. do 28.4. originálny týždeň plný zábavy, hier, zážitkov a spoznali veľa skvelých ľudí. V krásnom prostredí Račkovej doliny strávili spolu bez rodičov, ktorých na päť dní nahradili pani učiteľky. A ako to zvládli? Ukážkovo a bez najmenších problémov. Program bohatý na zábavu a akciu, ktorý pre nich prichystali animátori pod vedením obľúbeného ,,CRASHA,, bol výnimočný. Počas prvých dvoch dní, kedy počasie nikomu neprialo, riešili rôzne finančné úlohy, pátračky či šifrovačky. Veľký úspech mala nočná hra, pri ktorej žiaci preukázali svoju statočnosť a nebojácnosť. Spoločne si užili aj výlet na Liptovský hrad, či stavanie bunkrov. V posledný deň zažiarili aj v tanečných kreáciách a pripravené prekvapenie od pani učiteliek v podobe kina bolo milou bodkou za celou školou v prírode. Žiaci si utužili svoje priateľstvá a vzájomnou spoluprácou posilnili triedny kolektív. Zistili, že spoľahnúť sa na seba samého nie je až také náročné a byť nápomocný pre druhých je ešte ľahšie. Škola v prírode má určite zmysel, vymenované pozitíva sa nedajú spomenúť všetky. V skupinových hrách ukázali žiaci svoju akčnosť a súdržnosť. Domov si odniesli veľa krásnych spomienok. Záverečné hodnotenie celého pobytu, udelenie cien a vzájomné lúčenie sa dojalo všetkých. Slzičky na smutných tvárach odzrkadľovali zmiešané pocity. Na túto školu v prírode sa naozaj nedá zabudnúť! Veď posúďte sami a prehrajte si neobyčajný príbeh z nej.

     • Deň Zeme

     • Najkrajšia planéta v celom vesmíre ja naša Zem,

      chrániť ju stále chcem, budem, najlepšie ako len viem.“

       

      Dňa 22.apríla si celý svet pripomína dôležitosť ochrany našej planéty a bije na poplach pri záchrane jej najcitlivejších oblastí. Našu závislosť od cenných darov, ktoré nám Zem dáva si však musíme pripomínať neustále i počas zvyšných 364 dní. Prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné. Tohtoročným mottom Dňa Zeme je “Investujte do našej planéty.“ O deň skôr, v piatok 21.4.2023, priložili k tomuto posolstvu a investícii, ktorá sa určite vyplatí, pomocné ruky aj naši žiaci. Skrášlili školský areál i okolie obce. Počas celého týždňa prebiehali enviroaktivity: čistenie okolia, meranie ekostopy, vyrábanie kvetinových bômb, mapovanie kompostérov v obci, zber byliniek, natieranie drevených kvetináčov. Tradíciu zasadenia nového života ako symbolu nádeje ku krajšej planéte, neprerušili žiaci štvrtého ročníka. V Aleji osobnosti školy vďaka nim pribudol nový strom. Za osobnosť obce si vybrali nového pána starostu, Ing. Karola Pjenteka, ktorý im prisľúbil svoju účasť. Morušu bielu zasadili spoločne za jeho asistencie i pomoci všetkých spolužiakov. Štvrtáci symbolicky opäť odovzdali žezlo mladším kamarátom, tretiakom. Túto milú tradíciu sprevádzali ľudovými piesňami za sprievodu heligónky Romana Kovaľa. Počasie sa vydarilo a na dobré skutky všetkých sa usmialo i slniečko.

     • Športom k zdraviu

     • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenský futbalový zväz a spoločnosť McDonald's každoročne vyhlasujú futbalovú súťaž pre žiakov a žiačky základných škôl. Tento rok sa konal už 24. ročník McDonald's Cupu. Tímovosť, stovky odohratých zápasov, tisícky malých futbalistov a futbalistiek, radosť z hry a pohybu a zážitky na celý život. Aj o tom je futbalový turnaj tejto súťaže. 14.4. si naši žiaci a žiačky zahrali zápasy so súpermi zo škôl z Námestova. Hoci sa im nepodarilo vyhrať, tešili sa aj z toho, že mali „výlet“ a získali nové skúsenosti.

      Dňa 20.4. sme v škole zorganizovali súťaž O POHÁR RIADITEĽKY ŠKOLY v rámci projektu „...ideme hrať ping – poooooong...“ a pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa stolného tenisu pre všetkých – WTTD for all, ktorý sa od tohto roku bude každoročne oslavovať 23. apríla. Víťazi tejto obľúbenej školskej súťaže boli odmenení medailou: za 1. ročník- 1. miesto Patrik Drabek, 2. miesto Magdaléna Ratičáková, 3. miesto Martin Hrkeľ, u druhákov- 1. miesto Ján Znak, 2. miesto Jaroslav Papaj, 3. miesto Nela Beľáková, v 3.A- 1. miesto Šimon Ferenčík, 2. miesto Marko Kuráň a 3. miesto Rebeka Farbáková, v 4.A- 1. miesto Damián Mikolajčík, 2. miesto Richard Rentka, 3. miesto Karolína Pjentková. Najlepším hráčom školy v tejto súťaži sa stal Viktor Chajdiak, ktorý získal spomínaný víťazný pohár.

      Tešíme sa, že žiaci prejavujú čoraz väčší záujem o šport, ktorý blahodárne pôsobí na fyzické i psychické zdravie.

     • Divadlo pre MŠ - Škriatok Emil

     • Dňa 5.apríla sa žiaci 4.A triedy vybrali na návštevu k svojim kamarátom škôlkarom. Pripravili si pre nich poučné divadielko „Škriatok Emil“. Hravou formou deťom z materskej školy ukázali, ako by sme sa mali k sebe navzájom správať, že byť k sebe milí a priateľskí nie je až také ťažké. Prajeme Vám, aby ste nikdy neboli namyslenými bodliakmi ani pyšnými sedmokráskami, buďte vždy skromnými púpavami a bude vás milovať celý svet, tak ako to bolo v tomto príbehu.

     • Vesmír očami detí 2023

     • V 38. ročníku obľúbenej výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“, ktorej hlavným organizátorom je Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín sme boli opäť úspešní. Odborná porota udelila našim žiakom Andrejovi Krivdovi z 3.A a Viktorovi Chajdiakovi z 4.A špeciálnu cenu poroty, v kategórii základné školy, II. veková kategória, žiaci 1.-4. ročník. Výtvarné diela hodnotili členovia odbornej poroty Mgr. Art. Anna Farbaková, Mgr. Zuzana Salus a Janka Tarabová. Vernisáž diel bude 28.4.2023 (piatok) o 16:00 h. v Dome kultúry v Námestove. Gratulujeme!

     • Kráľovstvo budúcich prvákov

     • V dňoch 13. a 14. apríla sa uskutočnil rozprávkový zápis pre budúcich prváčikov. Privítala ich Elsa a Anna zo známej rozprávky Ľadové kráľovstvo, na ktoré sa počas týchto dvoch dní premenila 3.A trieda. Predškoláci vkročili do kráľovstva ľadových úloh naozaj smelo. Všetkým ukázali svoje super zručnosti. Pripravený pracovný list zvládli bez problémov. Za preukázanú odvahu pri pasovaní sa s pripravenými úlohami si každý zo zápisu okrem dobrej nálady, odniesol aj milé darčeky. Tie im budú pripomínať tento prvý veľký krok v ich živote. Už teraz sa tešíme na 33 prváčikov. Držíme im palce, aby ďalšie kroky v prváckej triede zvládli rovnako veselo a úspešne ako tie na zápise. Dúfame, že si z prvej slávnostnej udalosti, akou zápis neodmysliteľne je, zapamätali len tie najkrajšie zážitky, na ktoré budú dlho spomínať. Tie opäť zažijú ako ozajstní prváci v septembri.

     • 22. apríl - DEŇ ZEME 2023

     • Zem je naším domovom, zdrojom potravy, čistej vody, vzduchu na dýchanie, energie, všetkého, čo potrebujeme k nášmu životu. Prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné a nie všetko je obnoviteľné. Ak to raz zničíme... Je veľmi dôležité sa zaujímať o jej stav, chrániť ju, zapájať sa do procesov, ktoré pomáhajú znížiť našu uhlíkovú stopu.

      Pridajte sa k nám a oslávte Deň Zeme spolu s nami !

      Ako si uctiť Deň Zeme?

      Pozývame Vás stráviť Envirotýždeň  s nasledovnými aktivitami:

      • Ekostopa - zmeraj si svoju, našu, vašu uhlíkovú stopu.

      • Privítaj včielky samotárky na našom dvore - projekt Edubee.

      • Kompostuj s nami! Aktivity v obci zamerané na propagáciu kompostovania.

      • Vyčisti miesto kde žiješ - upratovanie znečistených lokalít.

      • Vysaď strom! Tradícia sadenia stromu v školskej Aleji osobností financovaná z výťažku zo zberu papiera.

      • Darček pre planétu Zem - školská fotosúťaž.

     • Zápis detí do 1. ročníka ZŠ

     • Na lište Pre záujemcov v časti Budúci prváci nájdete všetky potrebné informácie.
      Elektronicku prihlášku nájdete TU. Súčasťou tejto prihlášky je tlačivo s podpismi oboch zákonných zástupcov, ktorú nájdete TU (príloha k elektronickej prihláške)
      V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete informovať na tel. čísle 0911 969 118, 043/5522475 alebo
      e-mailom zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk

      Usmernenie MŠVVaŠ k zápisu do 1. ročníka základnej školy a prijímaniu detí na vzdelávanie v základnej škole na školský rok 2023/2024 - TU.

       

     • Deň otvorených dverí

     • Posledný deň pred sviatkami Veľkej noci sme otvorili dvere našej školy dokorán. S radosťou sme privítali nielen budúcich prváčikov a ich rodičov, ale aj všetkých ostatných, ktorí sa chceli prejsť chodbami našej školy. Na príprave tohto dňa sa podieľali všetci. Tak ako pani učiteľky i všetci žiaci priložili ruku k dielu. Členovia Digitálneho kolégia vytvorili informačné letáky a pomohli pani učiteľke pri príprave filmu o Zelenej škole. Tento deň bol spojený aj s prezentáciou práce žiakov v Zelenej škole. Kreatívne diela, didaktické pomôcky, výrobky z odpadového materiálu, informačné letáky či enviro – štandardy. Všetko bolo k nahliadnutiu. Workshop zas ukázal deťom, ako využiť odpadový materiál na výrobu krásnej postavičky. Ako bonus si žiaci Kolégia Zelenej školy pripravili pre svojich spolužiakoch krásnu prezentáciu s edukatívnym setom Včielka Nelka.

     • Marec - mesiac kníh

     • Knihy sú nevyčerpateľnou studňou príbehov, zaujímavostí a nápadov. Kto číta, prežíva príbehy ukryté v knihách. Presvedčili sa o tom aj naši žiaci, ktorých počas marca čakalo veľmi veľa aktivít, spoločných i triednych. Mesiac plný čítania odštartovala obľúbená knižná súťaž KNIŽNÍ Detektívi, ktorá sa u nás koná každoročne. Počas celého mesiaca žiaci zisťovali odpovede na otázky týkajúce sa kníh, autorov či ilustrátorov. Navštívili obecnú knižnicu, kde na nich čakali dobrodružné úlohy. Aj pani učiteľky sprestrili žiakom hodiny čítania originálnymi nápadmi. Celý mesiac aktívneho čítania ukončila Noc s Andersenom spojená so spaním v škole.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou
   • +421 43 552 24 75
   • Vavrečka 204 029 01 Vavrečka Slovakia
   • Mgr. Dana Serdelová zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 969 118
   • Mgr. Beáta Rentková ms@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 738 110
   • Ing. Iveta Gloneková ekonom@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 246 305
   • Bc. Janka Huráková jedalen@zsvavrecka.edu.sk + 421 911 548 149
   • 37903098
   • 2021732625
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje