• Keď sa žiaci stanú učiteľmi

• V rámci projektu Školský digitálny koordinátor prebiehajú u nás okrem iného aj rovesnícke vzdelávania. Žiaci si vyskúšali pozíciu pani učiteľky a na chvíľku sa vžili do jej namáhavého zamestnania. Tentokrát to boli štvrtáci, ktorí si v programe Canva pripravili pre tretiakov pracovné listy na opakovanie slovných druhov. Na vyučovanie sa poctivo pripravili. Počas hodiny slovenského jazyka svojim kamarátom vysvetľovali učivo, pracovali v skupinách a usmerňovali ich pri práci. Každá aktivita končí hodnotením, na ktoré nezabudli ani v tomto prípade. Práca v programe Canva patrí medzi obľúbené činnosti žiakov v každom ročníku. Sme radi, že svoje nápady a kreativitu využívajú naši žiaci všestranne.

• Maľovanie trochu inak

• Žiaci si skúsili zaujímavú tvorbu maľovania prírodným materiálom, ktorým je blato. Svoju fantáziu zviditeľnili priamo na papier svojimi prstami. Namaľovali obrázky (kvietky, vtáčiky, motýle, slniečko i obláčiky), z ktorých vznikol jeden originálny obrázok s prírodným motívom. Žiaci zbožňujú kreatívne činnosti, pri ktorých môžu dať priestor svojej fantázii a tvorivosti, a práve táto aktivita bola jedna z nich. Maľovanie si veľmi užili, bolo pre nich oveľa jednoduchšie ako klasické maľovanie, pretože bolo bez štetcov a ceruziek.

• Beseda s osobnosťou – rodákom obce

• V piatok, 19. mája, sa žiaci zúčastnili zaujímavej besedy. Naše pozvanie prijal známy slovenský módny dizajnér Pavol Dendis, ktorý navštevoval aj našu školu. Potešil sa, že sa zmenila a napreduje .Žiakom porozprával o svojej práci, súkromnom živote i o svojich splnených snoch. Jedným z nich je jeho vlastná dizajnérska značka a práca, ktorá ho napĺňa a baví. Žiakom predstavil svoju tvorbu, vytvorené modely pre známe osobnosti i psa Brutusa, ktorého si adoptoval z útulku. Všetkým dodal odvahu, že nie všetko sa podarí na prvý raz a nie všetko bude hneď tak, ako si predstavia. Dôležité je nevzdávať sa pri prvom neúspechu a stále kráčať za svojím snom, ktorý sa jedného dňa určite splní, tak ako jemu. Celá beseda prebiehala v priateľskej atmosfére. Pavol trpezlivo odpovedal na všetky zvedavé otázky. Žiaci si pre neho pripravili milý darček - trička jeho obľúbenej farby s podpismi všetkých. Pavlovi ďakujeme, že nám venoval svoj vzácny čas a prišiel k nám. Želáme mu naďalej veľa úspechov v osobnom i pracovnom živote.

• Vyhodnotenie cieľov Zelenej školy

• Cesta našej Zelenej školy, po ktorej kráčame v certifikačnom období v prioritnej téme Zeleň a ochrana prírody už druhý rok, je blízko cieľa. Žiacke kolégium malo na zasadnutí, ktoré sa konalo dňa 12.05.2023 dôležitú úlohu - zmerať prvý cieľ Environmentálneho akčného plánu, ktorým bolo zvýšiť podiel zelene v školskej záhrade o 10%. Žiaci mali na stole údaje z auditu na začiatku certifikačného obdobia 2021/2022, údaje z kontrolného auditu v septembri 2022 a  zistený skutočný stav k 12.05.2023. Počet novej zelene spočítali na kusy a potom na percentá. Vysadili sme: 12ks jablone, pagaštan konský 1ks, javor mliečny 1ks, moruša biela 1ks, kríky maliny, ríbezle 16ks, ruža Parfuma 6ks, zelená strecha 2,4m² , vyvýšené záhony 9ks, 20 ks kvetináčov – muškáty.

V záhrade, pribudlo: 15 stromov, 22 kríkov, 9 záhonov, 20 ks kvetináčov s kvetmi, tráva 2,4m². Výsledok hodnotenia znel: „Cieľ sme splnili. Prekročili sme 10 %.

Druhým cieľom bolo zrealizovať do konca apríla 2023 minimálne desať environmentálnych aktivít zameraných na poznávanie, tvorbu a ochranu životného prostredia. Naše číslo je viac ako 35 uskutočnených environmentálnych aktivít. Veľmi sa z toho tešíme.

Dňa 2.júna navštívi školu hodnotiaca komisia, ktorá našu prácu a splnené ciele dôkladne preverí. K  práci sme pristupovali zodpovedne a veríme, že zelená premena školského dvora bude tým najlepším vysvedčením. ​​​​​​​

• Podarilo sa nám chytiť Námestovskú rybku

• V 2. ročníku okresnej výtvarnej súťaže NÁMESTOVSKÁ RYBKA sme boli opäť úspešní. V kategórii ZŠ na tému KRAJINA, ako miesto kde žijem, získal 3. miesto Šimon Ferenčík z 3.A. Šimonovi gratulujeme a želáme, aby svoj výtvarný talent naďalej rozvíjal.