• Zber železa

  Vo štvrtok 6.6.2019 organizovala naša základná škola zber železa. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pri zbere pomáhali. 

 • Slimáčik Máčik- EKO výchovný program

  V stredu 5.6. sa prváci a štvrtáci zúčastnili EKO výchovného programu, ktorý viedla pani Alena Vajdová. Hravou formou nám priblížila triedenie odpadu. Rozpovedala nám rozprávku O slimáčikovi Máčikovi, ktorý sa jedného dňa zatúlal na lúku plnú odpadkov. Deti pomohli slimáčikovi vytriediť tieto smeti do správnych nádob. Za tento výchovný program ďakujeme nielen pani Vajdovej, ale najmä pánovi starostovi, ktorý to celé zabezpečil.  

 • Deň detí

  1. júna majú sviatok všetky deti. Spoločne sme ho oslávili v pondelok 3.6. vo Funny parku v Oravskej Lesnej. Počasie nám prialo, slniečko svietilo a tak sa deti mohli dosýtosti vyskákať na trampolíne, zasúťažiť si, vybehať sa na lanovej dráhe, ale aj odpočívať v tieni. Každý podľa chuti. Keď na nás doľahol hlad, celý areál zavoňal vôňou opekaných špekačiek, či slaninky. Celé dopoludnie sme si vychutnávali túto príjemnú atmosféru a sme radi, že sa nikomu nič nestalo. 

 • Ukončenie športovo-turistického krúžku

  Hurá, hurá už je čas, tešiť sa na prázdniny zas! Školský rok sa blíži k svojmu koncu a s ním aj krúžky. Športovo- turistický krúžok sme ukončili spoločnou cyklistickou súťažou. Laura Buganová z 3.A nám spolu s rodičmi pripravila príjemné prekvapenie- pizzu. Veľmi pekne by sme sa im chceli poďakovať za toto prekvapenie. Spoločne sme si na nej pochutnali a pospomínali na najlepšie momenty na krúžku. Veríme, že sa v hojnom počte stretneme na športovo- turistickom krúžku aj budúci školský rok! 

 • Deň mlieka

  Medzinárodný Deň mlieka si pripomíname tretí utorok v mesiaci Máj. Veľmi dobre vieme, že mlieko je zdravé a prospieva nášmu telu. Skoro všetci žiaci sa mohli pochváliť, že mali v tento deň mliečnu desiatu. V druhej triede sa objavila kravička, ktorú žiaci skúšali podojiť, v 1.B vymysleli o kravičkách básničku, v iných triedach sa súťažilo, robili sa rôzne kvízy a iné aktivity. Počas dňa sme sa veľa naučili, ale aj zabavili. 

 • Opekačka

  Opekačka

  Zo športovo- turistického krúžku sme sa vybrali do pírody v okolí našej obce. Deti veselo vykračovali chodníčkami, aj keď ich na chrbte ťažili ruksaky s dobrotami na opekanie. Keď sme dorazili do Tarzánie, všetci sa hneď pustili do práce. Chlapci nosili drevo, chystali ohnisko a dievčatá pomáhali pani učiteľkám s prípravami špekačiek. Opekanie sme si spríjemnili spevom ľudových piesní a rôznymi hrami. S plnými bruškami sme si užívali spoločný čas, pretože to bol jeden z posledných krúžkov v tomto školskom roku. 

 • Veľký olympijský kvíz

  Už štyri mesiace sa žiaci II. oddelenia ŠKD a žiaci Športovo- turistického krúžku zapájajú do celoslovenskej súťaže Veľký olympijský kvíz. Tento kvíz mal 4 súťažné kolá, pričom jedno kolo riešili žiaci celý mesiac. V štvrtom- poslednom kole sa medzi výhercami umiestnila Ella Kurtulíková z 1.B. Ella vyhrala aj v prvom kole kvízu. Sme radi, že takýmto spôsobom reprezentuje našu školu. Ešte raz jej srdečne gratulujeme!

 • Deň matiek

  Mama- slovo, ktoré dieťa vysloví ako prvé. Mama- slovo, v ktorom sa ukrýva nekonečná láska a neha. Mama- slovo, v ktorom cítime istotu. Mama- slovo, ktoré nám pripomenie vôňu domova. Mama- čarovné a kúzelné slovo za ktorým sa ukrýva neopísateľná bytosť.

  Mamičky oslavujú svoj deň druhú májovú nedeľu. Deti zo základnej a materskej školy si pre ne pripravili kultúrny program, ktorým im chceli vyjadriť lásku. Potlesk, slzy dojatia a veselé úsmevy potvrdili, že sa im to podarilo. Všetkým mamám, ale aj ostatným členom rodiny, ktorí sa prišli pozrieť na program, zo srdca ďakujeme. 

 • Divadelné predstavenie Aladinova zázračná lampa

  Dňa 21.05.2019 nás vo Vavrečke navštívilo divadlo CLIPERTON zo Sniny. Zahrali nám divadelné predstavenie Aladinova zázračná lampa. S napätím sme sledovali, či sa Aladinovi podarí získať čarovnú lampu z tmavej jaskyne. Podarilo sa! Nechytil ho ani zlý čarodejník a Aladin sa mohol spokojne vrátiť domov, kde spoznal krásnu Fatimu. Džin z lampy mu ju pomohol získať od jej mocného otca - sultána a celý príbeh mal šťastný koniec. Divadelné predstavenie oživili divadelníci spevom. 

 • Škola žila hokejbalom

  Naša škola sa stala hostiteľom 1. ročníka Školského pohára v hokejbale, ktorý zastrešuje Slovenská hokejová únia a Slovenská asociácia športu na školách.

  Na školskom multifunkčnom ihrisku súťažili v dňoch  9. a 10. mája zmiešané 15 – členné družstvá žiakov a žiačok zo ZŠ Komenského Námestovo, CZŠ sv. Gorazda Námestovo, ZŠ s MŠ Rabča, ZŠ Slnečná Námestovo v I. a II. kategórii (mladších a starších žiakov).

  Žiaci a tréneri zo súťažných družstiev mali výborné podmienky pre tento rýchly a obľúbený šport. Všetkým účastníkom bolo poskytnuté občerstvenie v podobe chutného koláča a bol zabezpečený aj pitný režim. Zápolenie medzi súťažiacimi pripomínalo naozajstný zápas hokejových hviezd. Celým areálom sa ozývalo silné povzbudzovanie spoluhráčov, trénerov a divákov. Zápasy sprevádzala výborná atmosféra a nálada všetkých zúčastnených. Sme radi, že sme prijali výzvu organizátora súťaže Centra voľného času Maják v Námestove spolupodieľať sa na tejto súťaži poskytnutím našich priestorov. Teší nás, že súťažiaci i organizátori podujatia vyjadrili spokojnosť s vytvorenými podmienkami a oslovili nás na ďalšiu spoluprácu. Aj takýmto spôsobom sa snažíme spropagovať našu školu a obec.

 • Beh do vrchu v Oravskom Veselom

  Dňa 10.05. sa osem chlapcov a jedno dievča zo 4.A (Timotej Brčák, Maroš Farbák, Imrich Hoľma, Tobias Čiernik, Nikolas Holub, Richard Miklušák, Alex Seč, Matúš Šalata a Michaela Adamcová) zúčastnili 17. ročníka behu do vrchu v Oravskom Veselom.

  Bežalo sa v 6. kategóriách. Športovú zdatnosť si vyskúšalo 129 žiakov zo šiestich oravských škôl. Naši žiaci bežali v dvoch kategóriách: chlapci 4.-5. ročníka ZŠ-500 metrov, dievčatá  4.-5. ročníka ZŠ-400 metrov. Do Oravského Veselého prišli žiaci aj z Mútneho,  Hruštína, Brezy a Námestova. Naši žiaci si neodniesli žiadnu cenu, ale ukázali, že sú v športe zdatní, všetci dobehli do cieľa. Symbolicky súťažili aj učitelia, ktorí chceli ukázať, že ísť príkladom je to najdôležitejšie. Tiež dobehli do cieľa všetci, veď sme bežali v prekrásnej oravskej prírode na čistom a čerstvom vzduchu.

 • Matematický klokan

  Najväčšia matematická súťaž KLOKAN sa teší čoraz väčšej obľube. Tento školský rok sa prihlásilo 42 našich žiakov. Zaujímavé úlohy s primeranou náročnosťou, rozvoj logického myslenia, výborná príprava na testovanie – takto možno definovať túto matematickú súťaž. Matematické testy riešili žiaci na štyroch kontinentoch v 78 krajinách. Na Slovensku súťažilo 70 925 žiakov z 1500 škôl.  Naši žiaci nechýbali. Dosiahli veľmi pekné výsledky, dostali diplom a milú odmenu. Úlohy v  kategórii Klokanko 1 hravo zvládli aj  šikovní prváci z obidvoch tried. Pri riešení úloh dokázali logicky zúžitkovať svoje matematické zručnosti a vedomosti.

  Najlepším riešiteľom školy a titul Školský šampión v školskom roku 2018/2019 sa stal Jakub Kačena z 2. A triedy.

  Úspešnými riešiteľmi školy sa v školskom roku 2018/2019 stali žiaci:

  Eliáš Vojtechovský z 1.A, Ella Kurtulíková z 1.B, Igor Janol z 3.A, Jakub Olašák z 3. A, Simona Koštalová zo  4.A, Júlia Kobiliaková zo 4.A.

  Všetkým riešiteľom gratulujeme a prajeme im veľa radosti zo zábavných úloh, ktoré prináša súťaž  KLOKAN. Žiakov motivuje prekonávať samých seba a učí ich pracovať samostatne.

  Už teraz sa tešíme na ďalšie matematické dobrodružstvá pri riešení matematického KLOKANA v roku 2020. 

 • Pasovanie prvákov za čitateľov školskej knižnice

  Sláva nám! Sláva nám! Sme prváci- dobrí žiaci, nie nejakí darebáci... Veru, sláva prvákom! Už sa naučili všetky písmenká abecedy a rozlúčili sa so Šlabikárom. Tešia sa, že už nemusia prosiť maminku alebo ocka, aby im prečítal rozprávku. Už si ju totiž vedia prečítať aj sami. Práve preto sa stali oficiálnymi čitateľmi školskej knižnice. Zložili čitateľský sľub, zdolali niekoľko úloh a veselo sa hrnuli požičiavať si knižky. Všetkým želáme veľa radosti z čítania. 

 • Zber použitých bateriek

  Pri príležitosti Dňa Zeme žiaci našej školy zbierali použité batérie od obyvateľov obce. Vyzbieralo sa 15,586 kg. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do zberu zapojili. 

 • Moje ľudské práva- súťaž

  Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zorganizovalo 7. ročník súťaže „Moje ľudské práva.“  Do súťaže sa zapojilo 106 škôl, ktoré spolu zaslali 552 výtvarných prác. Aj naši žiaci so svojimi prácami prispeli k vysokej umeleckej aj ľudskoprávnej úrovni tejto súťaže. Teší nás, že takéto aktivity patria do výchovno-vzdelávacieho procesu a umožňujú žiakom  hlbší osobnostný a vedomostný rozvoj. Za účasť v súťaži nám bol udelený Ďakovný list. 

 • Živé zvieratká v 1.B

  Živé zvieratká v 1.B

  Ako sme dostali tento nápad? Na hodine SJL sme čítali báseň Keby sa stal Vladko kráľom a v nej sa písalo: „Do školy by chodili deti, pes a mačka.“ Na druhý deň sme mali hodinu prvouky a čakalo nás učivo o zvieratkách. Tak prečo si neurobiť hodinu trošku inak?! Od rána sa s nami učilo morské prasiatko Elvis, ktoré patrí Soničke Rentkovej, a vôbec nás nevyrušovalo. Nakŕmili sme ho púpavovými listami. Neskôr sa nám prišli ukázať len 2-týždňové mačiatka Janka Drabeka, psík Čipsík Karmenky Stašákovej a psík Beny Sebastiánka Poláčika, ktorý stále vrtel chvostíkom a veľmi tešil, že vidí svojho „pána." Porozprávali sme sa nielen o potrave týchto zvieratiek, ale aj o tom, ako sa správne o zvieratká starať.

 • Akcia ku Dňu Zeme

  Akcia ku Dňu Zeme

  V piatok, dňa 26. apríla, sa žiaci našej školy obliekli do zelenej farby a vytvorili Zelené hliadky. Byť členom tejto hliadky neznamenalo mať iba nálepku na tričku. Dôležitou úlohou bolo plniť poslanie: pomôcť našej krásnej Zemi a zbaviť ju odpadu. Žiaci nazerali do smetných košov pri domoch a rozdávali nálepky. Označenie smajlíka nalepili na tie, v ktorých bol odpad správne vytriedený. Týmto gestom chceli deti ukázať, že si vážia ľudí, ktorí sa správajú ekologicky k životnému prostrediu. Cestou po dedine vyzbierali žiaci smetí, ktoré znečisťovali cesty, detské ihriská, ale aj potoky. Štvrtáci čistili priestory okolo kapličky a tretiaci sa vybrali až k starému mlynu. Všetci sa usilovne snažili vyzbierať čo najviac odpadu, skrášliť našu obec a zároveň tým odľahčiť i našu Zem. Každá hliadka mala nádoby na použité baterky, ktoré ľudia nechali na odpadkových košoch, alebo ich odovzdali deťom osobne. Po tejto aktivite sa žiaci usilovne pustili do čistenia areálu školy. Všetci, ktorí sa aktívne zapojili do tejto peknej akcie, si zaslúžia obrovskú pochvalu. Aj slniečko sa milo usmievalo, akoby sa chcelo za všetku tú námahu, ktorú deti s pani učiteľkami vynaložili, poďakovať.Máme len jednu Zem. Preto je len na nás, ako bude naša modrá planéta vyzerať. 

 • Deň Zeme

  Zem naša guľatá, si krásna, si bohatá.

  Si k nám tolerantná, štedro sa nám rozdávaš. 

  Dávaš nám vzduch, vodu, potravu čo jeme,

  všetko, čo k životu potrebujeme.

  Za to, čo nám dávaš, chrániť Ťa musíme,

  nad svojím konaním preto premýšľať začíname...

  Milí rodičia, starí rodičia, spoluobčania,

  22. apríla si ľudia vo viacerých krajinách pripomínajú Deň Zeme, ktorý upozorňuje ľudí na dôsledky ničenia životného prostredia. Veľmi pekne ďakujeme, že nám pomáhate, aby Vaše deti a naši žiaci mysleli ekologicky. Ďakujeme, že ich podporujete v ich úsilí a v aktívnej účasti na všetkých zberoch, ktoré organizujeme. Deti usilovne separujú odpad, zbierajú papier, obaly z tetrapakov, plechovky, hliníkové obaly, plastové vrchnáky, železo, pomarančovú a citrónovú kôru. Teší nás, že spomínaných aktivít sa deti zúčastňujú s veľkým odhodlaním.  Žiaci, ktorí sa do zberu zapojili, potvrdili, že svoje teoretické vedomosti Ako chrániť Zem, dokážu v praxi naozaj použiť. A preto z príležitosti Dňa Zeme sa žiaci našej školy v piatok 26. apríla v dopoludňajších hodinách zapoja do aktivít zameraných na ochranu životného prostredia v priestoroch našej školy a obce. Tiež budú vytvorené Zelené školské hliadky, ktoré budú chodiť po našej obci a zbierať použité baterky. Preto vás milí  spoluobčania chceme touto cestou poprosiť o podporenie spoločnej akcie v prospech našej Zeme, či už svojou prítomnosťou alebo tým, že nám pomôžete vyzbierať čo najviac použitých bateriek. Veríme, že nám všetkým záleží na budúcnosti našej Zeme. Ďakujeme! 

 • O tom, ako budúci prváčikovia pomáhali Jankovi a Marienke v medovníkovom domčeku

  O tom, ako budúci prváčikovia pomáhali Jankovi a Marienke v medovníkovom domčeku

  Predškoláci sa počas zápisu, ktorý sa konal dňa 11.4.2019, ocitli v rozprávke O medovníkovom domčeku. Trieda sa premenila na čarovný les s muchotrávkami, hríbikmi, potôčikom a nechýbala v ňom ani rozprávková medovníková chalúpka. Šikovní predškoláci boli nebojácni. Odvážne plnili veselé úlohy a preukázali pri nich získané  zručnosti. Pripravený pracovný list od Janka a Marienky zvládli bez problémov. V rozprávkovom lese "pozbierali" jahôdky, opravili strechu medovníkového domčeka, košík si ozdobili geometrickými tvarmi a číslami. Za odmenu si každý odniesol pamätný list, knižku, ale aj sladký medovníček. Na všetkých sa veľmi tešíme a držíme palce, aby ďalšie kroky v prváckej triede zvládli rovnako veselo a úspešne ako na zápise. Rodičom úprimne ďakujeme za dôveru, ktorú nám prejavili pri výbere našej školy.

 • Včelí úľ

  Včelí úľ

  Pani Zuzana Kertysová navštívila našu školu aby nám priblížila život včiel. Všetci dobre vieme, že včielky sú usilovné robotnice, ktoré sa starajú o našu prírodu. Pani Kertysová nám úžasne a hravo vysvetlila dôležitosť každej včielky vo včeľom úli. Spoločne sme sa na včely zahrali a tak sa naše triedy zmenili na veľký úľ. Triedna pani učiteľka sa premenila na matku kráľovnú, niekoľkí chlapci na trúdov a zvyšok na robotnice- staviteľky, kŕmičky, čističky, lietavky,... Dve odvážne včielky strážili úľ pred sršňami, ktoré chceli úľ napadnúť. Výborne sme sa zabavili, ale hlavne sme sa veľa dozvedeli! Ďakujeme za úžasnú aktivitu pani Kertysovej a dúfame, že k nám ešte zavíta. 

Novinky

Kontakt

 • Základná škola s materskou školou
  Vavrečka 204

 • 043/5522475
  0911969118 riaditeľka
  043/5522613 zrš pre MŠ
  0911246305 ekonómka
  0911548149 vedúca ŠJ
  zsmsvavrecka@zsvavrecka.edu.sk
  ekonomzsvavrecka@gmail.com
  zsvavrecka@gmail.com

Fotogaléria