• O programe Zelená škola

•

„Musíme spoločne urobiť čo najviac preto, aby naše kopce, lesy, príroda boli naším „chráneným domovom“.

Naša materská škola je od školského roka 2023/2024 zaregistrovaná do medzinárodného environmentálneho programu, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Eco-Schools. Záštitu programu Zelená škola udelil minister životného prostredia Slovenskej republiky.

Zelená škola je environmentálny výchovno-vzdelávací program pre materské, základné, stredné i špeciálne školy. Jeho cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe.

Program Zelená škola si uplatňuje praktickú metodiku 7 krokov :

1. Zostavenie Kolégia Zelenej školy
        2. Environmentálny audit školy
        3. Environmentálny akčný plán
        4. Monitoring a hodnotenie
        5. Environmentálny školský vzdelávací program
        6. Informovanie a zapájanie širšej školskej komunity
        7. Eko-kódex

Naša Materská škola sa prihlásila už do certifikačného obdobia, ktoré trvá 2 roky. Materská škola po úspešnom zrealizovaní všetkých 7 krokov, môže získať  na konci certifikačného obdobia medzinárodné ocenenie - certifikát ,,Zelená škola“ a vlajku Eco-Schools.

Kľúčovým slovom je participácia - aktívna účasť všetkých dotknutých osôb pri príprave, uskutočňovaní a hodnotení programu.

1. krok: Kolégium Zelenej školy - oslovili sme  rodičov, nepedagogických  a pedagogických zamestnancov materskej školy a vytvorili sme novú  akčnú skupinu ľudí pre náš program v  materskej škole - kolégium zelenej školy.

Na prvom stretnutí nového kolégia sme urobili Environmentálny audit - prostredníctvom vzájomnej spolupráce.

2. krok: Vypracovaním environmentálneho auditu a dôkladným zvážením všetkých pre a proti sme si zvolili  prioritnú tému:  Zeleň a ochrana prírody.

Vychádzajúc z environmentálneho auditu, priorít a požiadaviek našej materskej školy, sme spoločne  vytvorili návrh environmentálneho akčného plánu - EAP, ktorý dáme na schválenie našej regionálnej koordinátorke vo Zvolene.